Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Smutná statistika

Přibývá exekucí na důchod! Je jich čtyřikrát víc než před 15 lety

Exekuce
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz

Exekucí na důchod neustále přibývá. V březnu ji mělo přes 90 tisíc lidí, což je o 3 800 více než na konci loňského roku a čtyřikrát víc než před 15 lety. Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Mezi důchodce s nejvyšší exekuční srážkou patří ženy se starobních důchodem. Těch je více než 26,6 tisíc. V průměru mají tyto ženy důchod jen něco málo přes 11 tisíc korun, výše exekuční srážky pak činí průměrně 2 211 korun.

 

 

Okolo 1 600 - 2 600 korun pak strhávají exekutoři také mužům se starobním důchodem (v Moravskoslezském kraji je to dokonce přes 3 300 korun), invalidním důchodcům a vdovcům a vdovám s pozůstalostním důchodem, kteří mají všichni exekuci.

 

Vůbec nejvíc starobních důchodců s exekuční srážkou je v Moravskoslezském kraji, v Ústeckém kraji a Středočeském kraji. Podobně jsou na tom také invalidní důchodci, jen se mění pořadí krajů, nejhůř skončil Ústecký kraj. Přesná data můžete najít v interaktivní mapě přímo na webových stránkách ČSSZ.

 

Počet důchodců s exekucí je podle dat ČSSZ čtyřikrát více než před 15 lety. V roce 2003 jich bylo "jen" okolo 21,5 tisíce, o deset let později už téměř 71 tisíc. Ke konci března u nás už bylo 90 418 důchodců s exekuční srážkou a je možné, že se číslo bude dále zvyšovat.

ČTK/ nor TN.cz