Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nárazové oteplení stratosféry

Anomálie nad severním pólem přinese do Evropy kruté mrazy!

Mráz z Arktidy
Zdroj: TN.cz

Anomálie ve stratosféře nad severním pólem způsobí velký výkyv počasí i v Evropě. Zatímco v Arktidě se horní část atmosféry značně oteplila až na -14 °C, nad Severní Ameriku a nad Evropu se přisune studený vzduch, který bude mít ve stratosféře teplotu až -90 °C! To ovlivní i počasí na zemi. Podle odborného webu Severe Weather se můžeme na pořádné mrazy těšit v polovině ledna a vydržet mohou v krajním případě až do února

Na zbytek zimy v Evropě bude mít vliv náhlé stratosférické oteplení. Teplota stratosféry dosáhne nad severním pólem o 65 °C více než normálně. To pomáhá oslabit polární vítr, ten se rozpadá na více menších vírů, které budou proudit dále jižněji. Zapříčiní to náhlé ochlazení. Meteorologové počítají s nízkými teplotami druhý až třetí lednový týden. Jev popisují v tomto článku.

 

Stejně jako na většinu území Evropy, tak i do České republiky bude vlivem tohoto jevu proudit velmi studený vzduch ze severu. V půli ledna by mělo dojít k výraznějším teplotním výkyvům. Nejprve by se mělo znatelně ochladit. Česko a celou střední Evropu tedy podle výhledu potrápí mráz, nicméně ke konci ledna se podle meteorologů začne opět mírně oteplovat.

 

Například portál Accuweather v dlouhodobé předpovědi pro Prahu uvádí, že v podstatě celý týden od 21. ledna bude pořádně mrazivý, s minimy mezi mínus šesti a mínus devíti stupni.

 

Celý proces oteplování stratosféry začal už poslední prosincový týden. Vlna pomalu prostupuje ze stratosféry do troposféry, tedy směrem k povrchu. Ne každé oteplení stratosféry je stejné, každé má svůj specifický vývoj a průběh. Nyní má však celá situace dopad na severní pól, jehož studené proudy pak výrazně ochladí počasí u nás.

 

 

Vyšší tlak bude postupovat celou arktickou oblastí, což umožní ledovému arktickému vzdušnému proudu proniknout dál na jih až do Evropy a do části severní Ameriky.

 

Dá se očekávat, že značné ochlazení tento jev přinese do Evropy, a tím pádem i na území České republiky, během následujících dvou až tří týdnů.

 


 

Ke konci ledna by se měly teploty opět na chvíli mírně zvýšit. Po přechodném vyjasnění by se mělo opět zatáhnout a na přelomu ledna a února začít sněžit.

 

Video: Předpověď počasí

mj TN.cz