válka v Sýrii

Příchází první reakce na obsazení Afrínu Turky. Západ ho odsuzuje

Afrin - 9
Zdroj: Profimedia
Na 200 tisíc lidí přišlo o své domovy.
Téma:

Západní svět konečně začal reagovat na vpád Turecka do syrského Afrínu. Během bombardování oblasti kvůli kurdským milicím však přišlo o život minimálně 300 civilistů, z toho zhruba 100 dětí. Na 200 tisíc lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. Některé země včetně USA začaly obsazení Afrínu kritizovat. Tématem se budou zabývat tento týden i premiéři na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"ČR se ztotožňuje s pozicí EU, která se odráží v prohlášení o ukončení nepřátelských akcí v Sýrii jménem 28 členských států EU k Sýrii ze dne 15. 3. 2018. EU v něm vyjádřila hluboké znepokojení nad zhoršující se humanitární situací v Afrínu v důsledku turecké vojenské operace," vyjádřila se mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.

 

Doplnila, že EU si je vědoma kritické situace v Afrínu a nadále apeluje na Rusko, Írán a Turecko, aby dostály své odpovědnosti jako garanti politického procesu z Astany a zajistily přístup humanitární pomoci do oblasti a evakuaci zraněných.

 

"Na úrovni EU a OSN jednoznačně zastáváme pozici volající po vyšetření a potrestání zločinů podle mezinárodního práva, zejména použití chemických zbraní," dodala Valentová.

 

GALERIE: Afrin

1
/
9
Zdroj: Profimedia
Afrin - 1

 

Mezitím turecká tažení odsoudila Sýrie i Egypt. USA vydaly stanovisko, v němž odsuzují masivní odsun kurdského obyvatelstva. Operace podle nich nemá co dělat s bojem proti Islámskému státu, právě naopak. A jsou velmi znepokojeni rabováním milic FSA (Svobodná syrská armáda, jedna z hlavních opozičních syrských sil). O konfliktu více ZDE.

 

Turecko prý začalo stíhat ty příslušníky FSA, kteří se takového rabování dopouštěli. Kurdové v Manbiči nyní vyjednávají s USA, které slíbily Manbič bránit proti turecké invazi.

 

 

Petici na zastavení vojenské agrese Turecka v Sýrii už podepsalo přes pět tisíc lidí. Otevřený dopis byl rozeslán předním českým politikům včetně prezidenta Zemana. Podporu vyjádřili europoslanci Pavel Telička, Jaromír Štětina a Martina Dlabajová. Anglická verze petice poputuje představitelům EU a NATO. Petici můžete podepsat ZDE.

kik TN.cz