převratná novinka

Přichází revoluce: Bude možné vybrat si, jaké dítě se vám narodí

Umělé oplodnění
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Vybrat si potomka podle vlastních představ už není jen vize daleké budoucnosti. Američtí a japonští vědci vyvíjejí v laboratořích novou metodu, díky které by hlavně neplodné páry mohly mít dítě na přání. Metoda je založena na přeměně kožních buněk v buňky pohlavní. Budoucí rodiče by si zároveň mohli vybrat ze stovek embryí takové, které by jim vyhovovalo.

Pět tisíc - tolik dětí se ročně v Česku narodí ze zkumavky. Počty neplodných párů po celém světě dramaticky stoupají, lékaři ale všem pomoci neumějí. Naději by jim mohl přinést výzkum amerických a japonských vědců. 

 

Proces, který už vědci úspěšně vyzkoušeli na myších, působí na první pohled jednoduše. Kožní buňky experti přeprogramují tak, aby se z nich staly embryonální kmenové buňky, z nichž pak stimulací vzniknou životaschopné spermie nebo vajíčka.

 

"Pár dorazí na kliniku, muž poskytne vzorek spermatu, žena vajíčka a vzorek kůže. Poté z kožních buněk vytvoříme neomezené množství vajíček, která sloučíme se spermiemi a vznikne nám embryo," vysvětlil profesor Henry Greely ze Stanfordovy univerzity. 

 

Z několika stovek embryí by si rodiče mohli vybrat to, které ponese ten nejlepší genetický materiál. Podobným způsobem by se vyloučila možnost závažné nemoci nebo třeba i v budoucnu rozhodlo o tom, jestli chceme vychovávat spíše hnědookého bruneta nebo naopak modrookou blondýnku.

 

"Myslím, že za dvacet až čtyřicet let bude tahle metoda široce dostupná a bude zdarma, protože pojišťovny a vlády se budou snažit povzbuzovat lidi, aby změnily způsob plození dětí," dodal Greely.

 

Možnost vyrobit si dítě takzvaně na míru je možná lákavá představa. Metoda má ale i mnohá úskalí. Problémem je takzvaný Scénář Brada Pitta. Pokud tenhle idol dívčích srdcí po sobě například v hotelovém pokoji zanechá trochu své DNA, mohla by s ním mít dítě prakticky každá uklízečka. Zavádění této metody do praxe tak nejspíš bude doprovázet i spousta papírování.

mom/Petra Matýsková TN.cz