počasí a pranostiky

Příchod jara, nebo 40 dní mrazů? Toto nám předpovídá svatý Petr

Počasí - ochlazení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Téma:

Pátek 22. února patří svatému Petrovi, na kterého se váže řada pranostik. Podle toho, jaké je na jeho svátek počasí, se předpovídá trvání zimy. Dá si letos jaro na čas, nebo už je za dveřmi?

"O svatém Petru nastolení je-li mráz, po 40 dní mu konec není." Ke dni svatého Petra se váže několik pranostik - všechny se shodnou na tom, že mrzne-li na jeho svátek, čeká nás ještě dlouhá zima.

 

Letošní svatý Petr se sice obešel bez mrazů, pro pověřčivé lidi ale může být znepokojivý. Zatímco v minulých dnech jsme se mohli těšit ze sluníčka a teplého počasí, v pátek se znatelně ochladilo. Pranostiky ovšem hovoří jasně - nemrzlo, a tak by jaro mělo přijít brzy.

 

Podle meteoroložky Dagmar Honsové se na to bohužel spolehnout nemůžeme. "Tuto pranostiku nemůžeme brát moc vážně, protože nevychází. Počasí uprostřed února má podle statistik velký teplotní rozptyl - může jak silně mrznout, tak také přinášet téměř jarní teploty. A žádné závislosti a souvislosti v počasí v jednotlivých týdnech nebo měsících neexistují," uvedla pro TN.cz Honsová.

 

 

Svou nevyzpytatelnost nám koneckonců únor v posledních dnech předvádí dost přesvědčivě. "Dnes po ránu bylo například v Praze 8 °C, zítra ráno očekáváme -6 °C, a příští týden teploty porostou až ke 14 °C. Právě příští týden bude počasí jarní - v maximech naměříme až 14 °C," tvrdí Honsová.

 

"Podle sezonních předpovědí to vypadá, že březen bude ve střední Evropě teplotně nadprůměrný, nicméně to neznamená, že se k nám ještě na pár dní nemůže vrátit mráz ani sněžení i do nížin," dodala Honsová.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz