Nemocnice ve Frýdlantu

Pacientům otráveným v nemocnici se přitížilo. Neví se, čím se otrávili

Téma:

Všech devět pacientů, kteří minulý týden dostali otravu krve po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, stále zůstává v nemocnicích. Dvěma z nich se v posledních dnech podle vedení liberecké nemocnice navíc přitížilo.

Po operaci ve Frýdlantu se z operačního sálu vrátilo devět pacientů v horším stavu než bylo předtím. Otrava krve je přímo ohrožovala na životě.

 

Tomáš byl na operaci menisku. "Probudil jsem se, nebylo mi vůbec dobře, motala se i hlava, klepal jsem se, najednou mi řekli, že mi našli něco na játrech a na ledvinách," popsal.

 

Stav sedmi pacientů se po týdnu zlepšuje, u dvou z nich ale o víkendu nastaly komplikace. "S kyslíkem byl problém, přidávali jí, ale komunikuje. Nervy jsou, to víte že jsou nervy," řekl manžel přiotrávené pacientky.

 

Mluvčí krajské nemocnice v Liberci Václav Říčař potvrzuje, že stav pacientky je pořád vážný. "Byly tam problémy s dýcháním, museli jsme nasadit umělou plicní ventilaci," dodává primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Dušan Morman.

 

 

Kvůli neznámému původu otravy lékaři zaléčili pacienty široko spektrálními antibiotiky, tím ale znemožnili to, aby se příčina otravy dala rozpoznat z jejich krve. A další rozbory ještě nejsou kompletní.

 

"Zatím můžeme vyloučit jako příčinu inhalační anestetikum a chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa," komentuje vyšetřování Zuzana Balašová z Krajské hygienická stanice Libereckého kraje.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že nejpravděpodobněji se bakterie produkující jedovatý toxin dostaly do krve pacientů po nitrožilní aplikaci anestetika, které se musí okamžitě po otevření aplikovat a nesmí se skladovat k dalšímu použití.

 

Policisté čekají na kompletní mikrobiologické rozbory. Podle Mormana by mohly být známy během tohoto týdne. Zatím hromadnou otravu pacientů vyšetřují pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Viníkovi hrozí tříleté vězení.

pan, Filip Pultar TN.cz