Požár

Příčina loňského požáru haly stále není jasná. Škoda je 100 milionů

Petr Brzek
Petr Brzek
Aktualizováno 13:47
13.1. 2021 13:21
Téma:

Za loňský požár skladovací haly v Polici nad Metují se škodou sto milionů korun nemůže podle vyšetřovatelů žhář ani nedbalost. Zároveň ale stále není jasné, co přesně způsobilo tak masivní oheň. V plamenech skončily automobilové součástky.

Pět tisíc metrů čtverečních plochy bylo v jednom ohni. Loni šestého května se ke skladovací hale sjelo šestnáct hasičských jednotek. "My jsme s manželkou ani radši nešli ven,“ řekl tehdy svědek požáru.

 

Pod plechovou krytinou byla dřevěná konstrukce, která extrémně rychle hořela a s ní i výrobky pro automobilový průmysl.  "Bylo to cítit i přes plastová okna," dodala další svědkyně požáru. Střecha se žárem velmi rychle zkroutila, a nakonec její kusy padaly k zemi.

 

 

Policie s hasiči po sedmi měsících případ uzavřela s tím, že není koho stíhat. "Postupně jsme vyloučili úmyslné zapálení nebo nedbalost,“ uvedla Martina Götzová, mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje. Šlo o jeden z největších požárů v Královéhradeckém kraji za posledních dvacet let. Škoda je zhruba sto milionů korun.

 

Vyšetřovatelé použili sférickou kameru za dva miliony korun, která v hale udělala 360stupňový snímek, jeho rozlišení mohlo odhalit sebemenší detaily.  "Z té kamery jsou vidět i velikosti šroubků a dokáže změřit velikosti místností," vysvětlil vyšetřovatel hasičů.

 

 

Jenže interiér byl natolik poškozený, že vyšetřovatelé nedokázali najít epicentrum požáru. Nejspíš ale šlo o technickou závadu na vybavení haly. "Co bylo tím konkrétním spouštěčem se nepodařilo prokazatelně zjistit,“ dodala Götzová. Majitel na místě staví novou budovu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz