Příroda mluví jasně

Přijde ještě zima? Nespoléhejte na předpovědi, napoví sama příroda

Slunce/ sníh
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 18. 2. 2020

Letošní zimní počasí je jako na houpačce, stejně jako předpovědi meteorologů? Pokud byste si ještě rádi užili sníh a mráz, místo předpovědí počasí sledujte dva důležité přírodní faktory. Jestli ještě přituhne, vám potvrdí s naprostou spolehlivostí.

Nadprůměrně teplý byl prosinec i letošní leden a zdá se, že ani únorové teploty zimě čest neudělají. Vydrží jarní teploty i v následujících týdnech, nebo se přeci jen ještě dočkáte mrazu a sněhové nadílky? Nemusíte spoléhat na předpověď meteorologů, stačí se po odpovědi porozhlédnout v přírodě.

 

Chybí sněhová pokrývka?

 

Zatímco hory se mohou alespoň nějakým sněhem pochlubit, v nížině se vše začíná spíše zelenat. "Pokud v nižších polohách chybí sněhová pokrývka, na konci zimy a na začátku jara to může podporovat urychlování oteplování, které je v tomto ročním období přirozené," ozřejmil pro web tvnoviny.sk klimatolog Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel Faško.

 

Právě chybějící sníh velmi silně naznačuje, že v nižších polohách by už dlouhotrvající silné mrazy typické pro zimu vůbec udeřit neměly. Pokud se objeví, půjde jen o krátkou epizodku. Na mnoha místech České republiky tak můžete lyže pomalu zabalit a připravit si raději sluneční brýle a tenkou jarní bundičku.

 

 

Sledujte chování zvířat

 

Kromě meteorologických jevů je velmi důležité sledovat i chování zvířat. Právě živočichové umí předpovídat počasí celkem slušně. "Chování zvířat a aktivity rostlin v současnosti velmi připomínají začátek jara. To je také důležitý detail vedoucí k poznání, co můžeme očekávat v následujícím období," domnívá se Faško.

 

V přírodě již jsou například vidět netopýři, kteří by touto dobou ještě měli zimovat v jeskyních. Ze zimního spánku se budí také ježci, někteří ptáci zas začali předčasně s namlouvacími rituály nebo stavbou nových hnízd. Místy se již vrací i ptáci z teplejších krajin. Pokud by zima přeci jen udeřila, mohou živočichové, kteří nejsou na nízké teploty zvyklí, ve velkém hynout, zdá se ale, že se celá řada živočišných druhů takového nebezpečí neobává.

 

Plné ruce práce mají díky nečekanému jaru zahrádkáři, zaměstnanci botanických zahrad i záchranných stanic zvířat:

 

Vidět jsou také první sněženky nebo kočičky na stromech. To je ale při delší oblevě obvyklé. Objevit se mohou i krokusy, prvosenky nebo podběl, i když obvykle vykukují až v březnu. Do astronomické jara (20. 3.) přitom stále chybí více než měsíc.

TN.cz