PROBLÉMY V ZOO

Přijde ústecká zoo o ředitele i vzácná zvířata? Kontroly ukázaly nedostatky

Martin Kočárek
Martin Kočárek
22.9. 2020 12:00
Téma:

Ústecká zoologická zahrada se potýká se závažnými problémy. Zastupitelé usilují o odvolání ředitele. Úředníci tam při opakovaných kontrolách našli více než 230 různých problémů. A vedení jich prý opravilo jen 8. Zahrada má potíže dlouhodobě, loni například dočasně přišla o členství v Evropské asociaci zoologických zahrad.

Ústecká zoo by brzy mohla přijít nejenom o ředitele, ale i o mnoho vzácných druhů zvířat. Už několik let se topí v problémech a opakované kontroly nacházejí další a další. Zastupitelstvo proto podalo návrh na odvolání ředitele.

 

Vedení města nechalo v zahradě provést dvě vlastní kontroly. Jedna našla 111 problémů, druhá 128. A napraveno jich prý za celou dobu bylo jen osm.

 

 

Zpráva zahradě vytýká například nevyhlašování výběrových řízení nebo chybějící zásoby ve skladech. Kromě toho zoo už loni přišla o členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií. Její inspektoři tam našli například naprosto nevyhovující výběhy pro zvířata, která se prý často nedostanou ani na čerstvý vzduch. "Jeden levhart mandžuský měl k dispozici jen několik metrů čtverečních a byl viditelně zoufalý," bylo uvedeno v kontrolní zprávě inspektorů.

 

 

O odvolání ředitele bude hlasovat rada města. Na vyřešení těch nejvážnějších problémů má zahrada už jen rok, jinak ztratí přístup k chovu například slonů, žiraf nebo nosorožců. 

TN.cz