tisková konference

Situace v Praze je velmi vážná, tvrdí Hřib. Dodržujte opatření, žádá lidi

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
20.9. 2020 19:36
Téma:

V neděli se sešla bezpečnostní rada Prahy, aby projednala epidemiologickou situaci v hlavním městě. Na následné tiskové konferenci primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil, že se situace v Praze nevyvíjí dobře. Žádná další opatření však zatím rada nepřijala.

Podle primátora je situace v Praze velmi vážná. V tuto chvíli je na tom podle něj třikrát hůře než Itálie na jaře, co se týká denního nárústu nových případů. "Jediný způsob, jak to zvládnout, je respektovat opatření, která jsou vydaná," žádá lidi. Vzhledem k tomu, že je Praha nejpostiženějším regionem Česka, podá Hřib žádost, aby měla zástupce v Ústředním krizovém štábu.

 

"Spustíme informační kampaň, která bude cílit na seniory, osoby s příznaky a mladé lidi, aby se chovali zodpovědně. Součástí kampaně bude i rozesílání informací o aplikaci eRouška například přes aplikaci Lítačka," informoval primátor.

 

Bezpečnostní rada uvedla, že oproti jaru má Praha dostatek kapacit v domovech pro seniory pro lidi, kteří nemohou doma využít služby pečovatelů například z důvodu karantény. Kdyby nebyla lůžka pro seniory, má Praha vyčleněnou kapacitu na odděleních následné péče.

 

V nejhorším případě je podle rady možné lidi umístit v tělocvičnách a dalších prostorech. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi má zajištěnou i kapacitu pro bezdomovce, kteří by potřebovali do karantény.

 

 

Tento týden Zdeněk Hřib na twitteru oznámil, že na semaforu bude hlavní město červené. Už v pátek začala v hlavním městě platit některá další mimořádná opatření. Po dobu jednoho měsíce jsou v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních či sociálních službách zakázány návštěvy.

 

V pondělí pak vejde v platnost nařízení pražské hygienické stanice, která ukládá lidem povinnost nošení roušek na venkovních akcích s účastí nad 100 účastníků.

 

V průběhu příštího týdne by se měly rovněž dočasně zavřít vysoké školy, přičemž studenti přejdou na distanční výuku. Původně primátor oznámil, že doma zůstanou i středoškoláci, vzápětí to však odvolal a upřesnil, že hygienici s tím nesouhlasí.

 

Platí i cestovní omezení. Střední Čechy a Praha jsou momentálně například pro Němce zakázanou oblastí. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz