Vysokoškolské studium

Přijímačky na "vejšku" se blíží, nápor čekají práva i medicína!

Téma:

Některé studenty středních škol už za pár týdnů čeká zásadní životní krok a to podání přihlášky na vysokou školu. Dostat se ale na tu vysněnou není vůbec jednoduché. O některé obory, jako jsou například práva, nebo lékařské fakulty, je každoročně obrovský zájem.

Stres i beznaděj. Právě takové pocity v posledních měsících zažívají někteří letošní maturanti, které čekají přijímačky na vysoké školy. Své o tom ví i osmnáctiletá Maruška.

 

"Já se budu hlásit na zdravotně-sociální fakultu, konkrétně na obor zdravotní sestra. Budu se hlásit na přípravný kurz k přijímacím zkouškám," říká Marie Silná.

 

Humanitní a společenské obory dlouhodobě patří mezi nejžádanější. Právě kvůli obrovskému zájmu není jednoduché se na některé fakulty dostat. Mezi ně patří třeba práva, kam se hlásí třikrát víc lidí, než jich tam nakonec vezmou.

 

I na filozofických fakultách je úspěšnost přijetí kolem 30 procent. Větší šance mají třeba uchazeči o teologické obory - tam se dostane zhruba 70 procent přihlášených.

 

 

Dalším oblíbeným oborem je ekonomie. Šance na přijetí se každoročně pohybuje kolem 50 procent. Na zdravotnické obory loni přišlo přes 33 tisíc přihlášek. Přijato bylo jen necelých šest a půl tisíce uchazečů.

 

Na technické a chemicko-technologické obory se loni dostalo kolem sedmdesáti procent všech zájemců, tedy téměř dvacet tisíc studentů. Velká část z nich ale školu nedokončí.

 

Podle odborníků to může být způsobeno tím, že studenty v mnohých případech berou i bez přijímaček - na základě průměru ze střední školy.

pez, Klára Pospíšilová TN.cz