Náhlé změny

Příliš rychlé uvolnění opatření? Zoo se nestíhají připravit na návštěvníky

David Pik
David Pik
Publikováno 24. 4. 2020
Téma:

Vláda rozhodla v rámci uvolňování koronavirových opatření o rychlejším otevírání některých obchodů a institucí, jako jsou zoologické zahrady, knihovny nebo kostely. Tyto náhlé a překotné změny, ale leckde dělají velké problémy.

Například Jihlavská zoo místo na konci května otevře už v pondělí. Lístky ale bude moci prodávat jen přes internet. "Vstupenky budou on-line, budou na e-shopu, teď jsme to řešili operativně ráno," popsal Jan Vašák, ředitel zoologická zahrady v Jihlavě.

 

Ovšem většina zoologických zahrad vstupenkový prodej přes internet nemá zavedený a je tedy otázkou, jestli ho stihnou vytvořit. V zahradách musejí navíc dávat pozor na počet návštěvníků – nesmí jich být více než 150 na hektar plochy.

 

 

Změna znamená pořádný šrumec hlavně pro pracovníky zoo. Ti musí urychleně připravit vše na znovuotevření. "Musíme to stihnout," přiznal Marek Dohnal, pracovník Zoologické zahrady Jihlava.

 

Od pondělí se mohou otevřít také i knihovny. Ne všechny to však stihnou. Možnost dřívějšího otevření ale třeba jihlavské knihovně nadělala spíše problémy. Probíhá tam totiž rozsáhlá rekonstrukce a vedení knihovny počítalo s otevřením v původním termínu, tedy na začátku června. Otevřou tak nejdříve na začátku května.

 

 

"Není možno. To staveniště není možné přizpůsobit tomu, abychom mohli otevřít hned," vysvětlil Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu. Navíc v knihovnách musí dodržovat i další koronavirová opatření. Například každá vrácená kniha musí do několikadenní karantény a projít dezinfekcí.

 

Od pondělka se také mohou v kostelích za přísnějších podmínek sloužit bohoslužby v počtu maximálně 15 věřících. Dříve než měly se otevřou také autoškoly, fitness centra a obchody do dvou a půl tisíce metrů čtverečních s vlastním vchodem.

TN.cz