Nebezpečná nákaza

Primátor Hřib: V Praze je šestý pacient s koronavirem, škola zavře třídy

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 4. 3. 2020
Téma:

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu ráno oznámil, že v Česku je šestý pacient s koronavirem. Má jít o matku dětí, které chodí do základní školy v Praze 6. Ta by tak měla zavřít některé třídy.

"Aktuálně z Národní referenční laboratoře. Testy potvrdily tři pozitivní výsledky na koronavirus. dva vyšly u rodinných příslušníků již nakažené pacientky z Ústí, což jsme očekávali. Pozitivní vyšla i žena z Prahy, u které jsme testovali původně odebraný vzorek ze soukromé laboratoře," informoval v 16 hodin ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Vzápětí doplnil, že laboratoř u ženy z Prahy test pro jistotu opakuje, výsledek by měl být večer. "Také testujeme její rodinu. Všichni jsou v karanténě Na Bulovce," napsal ministr na twitteru.

 

"V Praze máme nový případ výskytu koronaviru. Jde o matku dítěte ze ZŠ na Praze 6. Vybrané třídy dotčené školy proto budou dočasně zavřené. Pozor, v případě podezření na koronavirus volejte na telefonní linku hygieny (773 782 850, 773 782 856), což se bohužel v tomto případě nestalo," napsal Hřib po středeční deváté ráno na twitteru.

 

Následně doplnil, že "třídy, které navštěvovaly děti postiženého rodiče, jsou v izolaci ve škole a rodiče byli vyrozuměni, aby si je vyzvedli."

 

Mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík nicméně na dotaz TN.cz případ ve středu dopoledne nepotvrdil s tím, že testy stále probíhají. Pražská šestá městská část na facebooku mluvila pouze o podezření na nákazu, ne o potvrzeném případu.

 

 

"Dnes ráno se vyskytlo podezření na nákazu COVID-19 u jednoho z rodičů žáků na prvním stupni ZŠ Antonína Čermáka. Výsledky testu budou známy dnes ve večerních hodinách," informovala městská část.

 

"Ráno se mi potvrdila informace, že jeden z rodičů dvou žáků naší školy byl pozitivně testován na koronavirus. Obě děti v pondělí a v úterý navštívily školu," vyvěsil nejprve na stránky základní školy její ředitel Petr Karvánek. Později ovšem napsal, že zatím jde o vážné podezření, ne potvrzený případ.

 

Mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz TN.cz uvedl, že žena se na koronavirus nechala testovat na soukromé klinice a že pozitivní výsledek odtamtud ještě musí potvrdit národní referenční laboratoř. To se později stalo.

TN.cz