Primátorův apel

Hřib pochválil Pražany. Jsou vzorem odpovědného přístupu pro všechny

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Zdroj: Profimedia
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
27.10. 2020 13:34
Téma:

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) získal data, podle kterých obyvatelé hlavního města výrazně omezili pohyb. Jejich chování dává za příklad, ve srovnání s ostatními Čechy jsou prý zodpovědnější. O víkendu na ně přitom směřovala ostrá kritika kvůli farmářkým trhům na náplavce.

Praha se z největšího koronavirového ohniska proměnila v jeden z klidnějších regionů. V úterý hlásí 619 případů na 100 tisíc obyvatel a je tak daleko za nejhorším Benešovem 1082 nakaženými.

 

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by za tím mohla vězet i větší ochota Pražanů dodržovat protiepidemická opatření, která vláda v posledních dnech opakovaně zpřísnila. "Děkuji Pražanům za příkladné chování v posledních dnech. Podle dat od Googlu se ukazuje, že berou situaci vážně a výrazně omezují pohyb na veřejnosti," napsal Hřib na twitteru.

 

Lidé z metropole jsou podle něj zodpovědnější než Češi z jiných koutů země. "Ve srovnání s ostatními regiony jsou dokonce vzorem odpovědného přístupu. Tohle je správná cesta," doplnil.

 

 

Poslední data Googlu z 23. října, ze kterých Hřib vychází, skutečně ukazují, že Pražané vycházejí méně. Pobyt v parcích klesl o 46 procent v porovnání s obyvklou aktivitou, na stanicích veřejné dopravy o 49 procent, na pracovišti o 45 procent a provozovnách dokonce o 63 procent. Naopak pobyt v místě bydliště vzrostl o 18 procent.

 

Pražané jsou přitom zejména o víkendech terčem hlasité kritiky. Naposledy se strhla bouře kvůli sobotním farmářským trhům na náplavce Rašínova nábřeží, na které přišlo velké množství lidí. Podle jejich pořadatele byly davy na fotografiích optickým klamem. Vláda v pondělí podmínky pro konání trhů zpřísnila.

 

 

Od středy se na nich nesmí jíst ani pít, po nákupu musí zákazník neprodleně odejít. Zároveň se zkazuje prodej na tržnicích, tržištích a pojízdných provozovnách kromě těch, které zajišťují potraviny ve vesnicích bez obchodu.

 

Kabinet Andreje Babiše (ANO) zakázal také vycházení mezi devátou hodinou večer a pátou ráno, obchody až na lékárny nebo benzínky musejí zavřít v osm večer a o nedělích musejí mít zavřeno celý den.

 

Podívejte se, jak to o víkendu vypadalo na farmářských trzích v Praze:

TN.cz