Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Míří do Turecka

Příměří v Sýrii: Po měsících odkladů evakuují obklíčená města

Vojáci v Zabadání
Zdroj: Profimedia

Po měsících odkladů by měli být evakuováni povstalci ze syrského města Zabadání, kteří jsou už měsíce obklíčeni. Zároveň mají být zachráněni i rodiny ve dvou šíitských městech na severu země. Příměří pro zmíněná tři města bylo vyjednáno už v září, v říjnu se ale boje vyostřily.

Podle dohody by se měli desítky povstaleckých bojovníků dostat na letiště v libanonském Bejrútu a odtud do Turecka. Jejich přesun má na starost Mezinárodní výbor Červeného kříže. Zároveň do Turecka vyrazí konvoj vezoucí asi 300 rodin ze dvou obléhaných šíitských měst. Odtud naopak Syřané zamíří do Libanonu.

 

Zprostředkovateli příměří jsou Írán a Turecko - země, které podporují opačné strany konfliktu. Írán stojí za Damaškem, zatímco Turecko syrskou vládu kritizuje.

 

Zabadání se stalo terčem libanonského radikálního hnutí Hizballáh a syrské armády, které chtěly vytlačit povstalecké bojovníky. Pro syrského prezidenta Bašára Asada je oblast velmi důležitá kvůli blízkosti k syrské metropoli i libanonské hranici.

 

Syrská občanská válka si podle odhadů dosud vyžádala přes 250 tisíc obětí a z domovů vyhnala více než 11 milionů lidí. Na části syrského území bojuje syrská armáda proti povstalcům, kteří usilují o svržení prezidenta Asada.

 

 

Nepřehledné situace v zemi využili ozbrojenci z hnutí Islámský stát a obsadili část území, zejména na severu. Jejich ofenzivu se snaží zastavit syrští vojáci, kurdské jednotky, ale i zahraniční spojenci v čele se Spojenými státy, kteří podnikají nálety na pozice islamistů.

 

Na konci září začalo s bombardováním v Sýrii i Rusko, které se stalo terčem kritiky kvůli tomu, že své nálety nezaměřuje jen na islamisty, ale jde mu o podporu Asadova režimu.
 

tn.cz / ČTK