Nedořešená problematika

Příměstské tábory nikdo nekontroluje! Zajímat o dobro dětí se prý mají rodiče

František Nyklas
František Nyklas
27.8. 2019 21:07
Téma:

Odborníci varují, že přibývá problémů s příměstskými tábory. Přitom je nemá nikdo právo nikdo kontrolovat ani regulovat. A to se jich každou sezónu účastní přes 400 tisíc dětí. Alarmující je hlavně poslední případ z Rokycan, který vyšetřuje policie. Závažná popálení při chemickém pokusu utrpěly tři děti.

Experiment nazvaný faraonův had chtěli instruktoři předvést dětem na příměstském táboře v Rokycanech. Jenže hořlavina vzplála velmi silně a tři děti skončily se závažnými popáleninami v nemocnici. Na jedné z dívek vzplálo oblečení.

 

"Já jsem akorát slyšela hysterický řev dětí," popsala svědkyně.
Na místě neštěstí už tábor nenajdete. "Vzhledem k neuvěřitelné tragédii, která se u nás stala, je příměstský tábor zrušený. A všechny aktivity v nejbližší době," potvrdila pracovnice Centra volného času Mozaika v Rokycanech.

 

Policisté zatím nikoho neobvinili. Instruktory z tábora prý kvůli jejich špatnému psychickému stavu ještě ani nevyslechli. "Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti," uvedla policejní mluvčí Hana Kroftová.

 

"Když máte odborníka, tak si to dovolit můžete. Já se toho bojím. My takovýhle eskapády neděláme," prohlásila ředitelka Domu dětí a mládeže v Karlových Varech Dana Babincová.

 

 

Podle odborníků je problematika příměstských táborů nedořešená. Děti v nich netráví noc, a pokud jich není víc než třicet, tak se na ně na rozdíl od klasických táborů nevztahuje zákon na ochranu veřejného zdraví a nemohou je kontrolovat ani hygienici.

 

"V zásadě nemusíte vůbec nikde nahlásit, že nějaký příměstský tábor děláte," sdělila mluvčí České rady dětí a mládeže Soňa Polak. Je tak povinností rodičů, aby si zjistili, zda své dítě svěřují do dobrých podmínek. Podle Polak se ale někteří rodiče o blaho svých potomků vůbec nezajímají.

 

Česká rada dětí a mládeže proto doporučuje dobře si prověřit, komu rodiče děti svěří. Zárukou kvality jsou obvykle ty tábory, které pořádají hlavně školy, domy dětí a mládeže nebo prověřená sdružení.

epa TN.cz