Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

start v 15:17

Odložený Falcon odstartoval, SpaceX opět slaví úspěch

Falcon 9 se satelitem Paz
Zdroj: facebook, SpaceX

Společnost SpaceX má od začátku roku pořádně napilno. Velkou pozornost vzbudil zejména start rakety Falcon Heavy, i tak se ale nesmí zapomínat na další mise. Ve středu nás měl čekat start Falconu 9 se satelitem PAZ, kvůli silnému větru byl ale odložen o 24 hodin. První stupeň, který již jednou letěl v rámci mise Formosat-5, se společnost tentokrát nepokusí zachránit. Start byl tentokrát úspěšný.

"Falcon 9 a PAZ jsou ve vertikální poloze na odpalovací rampě (SLC-4E) Vandenbergovy základny v Kalifornii," informovala v úterý společnost SpaceX. I přesto, že byla předpověď velmi pozitivní, start musel být nakonec kvůli silnému větru odložen o 24 hodin.

 

Startovací okno se otevřelo ve čtvrtek po třetí hodině odpoledne našeho času, zážeh proběhl podle plánu. Raketa nyní míří na oběžnou dráhu. Společnost potvrdila úspěšné oddělení prvního stupně a zážěh druhého stupně.

 

Nakonec společnost potvrdila oddělení nákladu a doplnila ho fotografií.

 

Společnost na svých stránkách uvedla, že se nepokusí o přistání prvního stupně, nedávno nás ale překvapila přistáním prvního stupně do oceánu.

  

Následně měl být tento stupeň odtažen do přístavu, k tomu ale nakonec nedošlo, americká armáda kvůli minimalizaci hrozeb stupeň zničila. Společnost tentokrát testuje vylepšený aeordynamický kryt horního stupně.

 

 

Satelit Paz, což španělsky znamená mír,je dlouho odkládaná mise, jedná se o radar vybavený velmi kvalitním radarem, který má několik různých nastavení. Má být využit ve vládním i komerčním sektoru.

 

Na palubě Falcon vynesl také dva satelity, které jsou základem internetové sítě, díky které má být připojení dostupné po téměř celém světě.
 

klma TN.cz