zasedání sněmovny

Poslanci schválili nárůst rodičovského příspěvku

Čeští poslanci ve středu na svém zasedání schválili navýšení důchodů na příští rok o 900 korun. Navýšení by tak mělo přesáhnout zákonný růst. Podpořili rovněž nárůst rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun. Středeční zasedání sněmovny odstartovalo debatou o insolvenčním zákonu.

Poslanci ve středu večer podpořili zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun. Dosud byla výše rodičovského příspěvku 220 tisíc. Plánované navýšení má platit pro všechny rodiče, kteří mají dítě mladší čtyř let a zároveň nemají 1. ledna 2020 rodičovský příspěvek již vyčerpaný.


Návrh vzbudil vlnu emocí. V České republice existují totiž rodiny, které nebudou mít na navýšení nárok jen proto, že si zvolili kratší interval čerpání a příspěvek mají tak již vybraný.
 

Poslanecká sněmovna jednala rovněž o růstu starobních důchodů. Poslanci schválili průměrně navýšení pro příští rok o 900 korun. Zamítli ovšem ještě další navýšení o 900 korun pro ty důchodce, kteří by měsíčně pobírali méně než 10 tisíc korun.


Důchody se podle zákona automaticky navyšují vzhledem k růstu mezd a také s přihlédnutím k navyšování cen. Zákonná valorizace je v průměru 720 korun na měsíc, vláda ovšem navrhla dodatečné navýšení o dalších v průměru 180 korun na konečných 900.

 


Poslanci ve středu odpoledne schválili také vládní daňový balíček. Zvýší se tak daně na alkohol, tabák a hazard.


Poslanci začali projednávat návrh zákona již v úterý odpoledne, nebyli ale schopní jednání do večera dokončit. Nedostaly se tak na řadu i další body, jako například navýšení rodičovského příspěvku.


Opozice zmínila rozpor, kdy vláda snižuje daně pro pivu, ale zároveň navrhuje vyšší zdanění lihu a přitom se odvolává na zdravotní problémy vycházející z častého pití alkoholu. Poukazuje také na slib hnutí ANO, že nebude zvyšovat daně.


Středeční jednání sněmovny začalo návrhem na schválení insolvenčního zákona. Ten by měl pomoci lidem, kterým vznikl dluh ještě před 18. rokem života. Ten podpořili všichni přítomní poslanci.
 

rod TN.cz