Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zasedání sněmovny

Sněmovna schválila novelu o konopí, má být hrazené z pojištění

Sněmovna předčasně ukončila schůzi. Rozhodla o tom v pátek krátce po poledni na základě dohody sněmovních frakcí, o níž informoval předsedající Tomio Okamura (SPD). O toleranci k alkoholu u vodáků a cyklistů nebo o zrušení zákazu prodeje v hypermarketech o vybraných státních svátcích tak poslanci rozhodnou nejdříve v červenci. Zákonodárci ovšem schválili novelu upravující užívání léčebného konopí.

Dolní komora ukončila své jednání dříve než obvykle. Rozhodla se tak těsně před projednáváním poslaneckého návrhu na přesun sídel dvacítky úřadů z Prahy do regionů, který si ráno na dnešní program zařadila.


S ohledem na postup Sněmovny se vodáci budou moci možná až v příští sezoně těšit na to, že by se mohli plavit po řekách bez hrozby pokuty za to, že popíjeli alkohol. Sněmovna navzdory tři týdny trvající schůzi v úterý pouze stihla tuto změnu rozjednat. Pokud ji nakonec Sněmovna přijme, dostane ji ještě k posouzení prezident. Účinnosti by nabyla až 15 dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů.


Novela má podle návrhu pirátských poslanců zrušit sankce za alkohol v krvi u vodáků, pouze pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu by platil zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Odpovídá to dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Senát chce navíc stejný limit zavést v souladu se svou dlouhodobou snahou pro cyklisty na cyklostezkách nebo silnicích třetí třídy. Poslanci podle květnových stanovisek frakcí asi senátní doplnění odmítnou.

 


Stejným způsobem zřejmě skončí snaha Senátu zrušit zákaz prodeje v hypermarketech o vybraných státních svátcích. Senátoři se tak rozhodli změnit poslaneckou novelu, která by měla umožnit prodej o státních svátcích ve velkoobchodech.
 

Poslanci schválili novelou zákona o léčivech. Léčebné konopí tak bude zřejmě z většiny hrazeno ze zdravotního pojištění. Pojišťovny by dávaly nejvýše na 30 gramů léčebného konopí pro jednoho pacienta měsíčně 90 procent ceny léčebného konopí. Případné vyšší množství by podléhalo souhlasu revizního lékaře. Sněmovna odmítla požadavek pirátského poslance Tomáše Vymazala, aby úhrada byla stoprocentní a měsíční hranice vzrostla na 180 gramů.

 

Poslanci také podpořili sdílení údajů o předepsaných lécích. Ošetřující lékaři a lékárníci, ale i zdravotničtí záchranáři budou mít v návaznosti na elektronické recepty podle vládní novely přehled o všech lécích, které má pacient předepsané.

 

 

Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. Pacientům dá předloha právo zakázat vstup jejich lékařům do databáze o jejich lécích.

 

Sněmovna v pátek na návrh Pirátů doplnila poslaneckou novelu o zemědělství, která převádí vyřizování národních dotací českým zemědělcům z ministerstva zemědělství na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). SZIF zřejmě bude povinně zveřejňovat informace o dotacích, které poskytl zemědělským podnikům. Novelu nyní dostane k projednání Senát. SZIF ročně proplácí na dotacích kolem 40 miliard korun z Evropské unie a z národních zdrojů.

 

rod tn.cz / ČTK