Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poslanecká sněmovna

Jednání sněmovny: Rozhodli o sportovní agentuře i cizincích

Poslanecká sněmovna
Zdroj: Mediafax
Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto

V úterý pokračovala schůze Sněmovny. Na programu měli poslanci hlavně zákony vrácené Senátem. Schválili například novelu, která má urychlit vyhoštění opakovaně odsouzených cizinců. Některé návrhy poslanci projednat nestihli.

Nemocnice úlevu nedostanou

Veřejné nemocnice nedostanou úlevu ze zveřejňování údajů o jednotkových cenách léků v internetovém registru smluv. Sněmovna zamítla snahu Senátu přidat ustanovení do novely, podle níž energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí přijdou o výjimky z povinného zveřejňování. Předlohu v původním sněmovním znění nyní dostane k podpisu prezident.

 

Senátoři poukazovali na nerovnost veřejných a soukromých nemocnic. Soukromé nemocnice nic zveřejňovat nemusí, ač také čerpají peníze z veřejného zdravotního pojištění. "Nejde o posílení netransparentnosti," zdůraznil senátor Jaroslav Malý (za ČSSD). Většinu poslanců ale nepřesvědčil.

 

 

Poslanecká novela ruší výjimku ze zveřejňování smluv pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Patří mezi ně právě ČEZ nebo České dráhy. Zároveň pro ně ale stanoví mírnější režim zveřejňování dohod, jako už má například národní podnik Budějovický Budvar. Nebudou muset zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Mírnější režim míří obecně na firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu.


Národní sportovní agentura

Sněmovna přes veto Senátu prosadila vznik Národní sportovní agentury, která má převzít od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací. Dolní komora o tom dnes rozhodla téměř nejtěsnější většinou po skoro tříhodinové debatě. Vznik nového úřadu bude podle kritiků znamenat nárůst byrokracie a financování sportovních organizací nezlepší.

 

Vznik agentury, o níž nyní bude rozhodovat prezident Miloš Zeman, v závěrečném hlasování podpořilo 102 ze 171 přítomných poslanců. Hlavním úkolem agentury, která by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství, je podle návrhu vytvoření nového systému státní podpory sportu. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno sedm miliard korun, což je o 1,5 miliardy korun víc než loni.

 

Novela o vyhoštění odsouzených cizinců

Sněmovna znovu schválila novelu, která má urychlit vyhoštění opakovaně odsouzených cizinců. Norma má především zrychlit proces vyhoštění cizinců, kteří byli v Česku opakovaně odsouzeni pro úmyslný trestný čin. Proces by měl podle Hamáčka trvat nejvýše půl roku mimo jiné díky tomu, že by soudy, i Nejvyšší správní soud, měly na rozhodnutí o odvolání nejvýše 90 dní. Nyní může řízení o zrušení cizincova povolení k pobytu trvat podle ministra i déle než dva roky.

 

Repatriace cizince by neměla být možná do zemí, které ČR nepovažuje za bezpečné a kde by mu hrozila újma na zdraví. Senát se neztotožnil s návrhem svého zahraničního výboru, který chtěl zachovat dosavadní širší znění důvodů pro nemožnost repatriace.

 

Některé návrhy poslanci projednat nestihli. Například i senátorský návrh na zrušení omezené otevírací doby obchodů o svátcích nebo zrušení daně z nabytí nemovitosti.
 

mik ČTK