slavnostní ceremoniál

Zeman jmenoval Zaorálka ministrem kultury, při ceremoniálu citoval bibli

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:40
27.8. 2019 11:57
Téma:

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Lubomíra Zaorálka ministrem kultury. K události došlo po téměř třech měsících vládní krize.

V úterý odpoledne prezident Miloš Zeman oficiálně jmenoval Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do funkce ministra kultury. Zaorálek podepsal slib o půl druhé odpoledne.

 

"Já si vzpomínám, protože oba máme rádi bibli, na biblické přísloví - Vcházejte úzkou cestou, která je cesta k životu a nikoliv širokou cestou, která je cestou k smrti," řekl Miloš Zeman při ceremoniálu.


Prezident také poukázal na špatný stav českých památek. "Nedokázali jsme tyto markanty doplnit ničím jiným. Je to naše ostuda, tak se alespoň snažme zachránit to, co postavili jiní. Přeji vám, pane ministře, abyste šel úzkou cestou a aby po vás něco zůstalo," adresoval Zaorálkovi Zeman.

 

 

Ke jmenování došlo den poté, co Miloš Zeman přijal Lubomíra Zaorálka v Lánech. "Sešel jsem se s panem prezidentem, abych mu nastínil vizi mého působení na ministerstvu kultury. Připadá mi, že je potřeba do toho vstoupit poměrně energicky. Dokonce si myslím, že je řada věcí, které bude třeba podrobit důkladné revizi, a učinit v krátké době rozhodnutí," napsal po pondělní schůzce Zaorálek na facebooku.

 

Dodal, že Zemana vyzval k tomu, aby si jmenování dobře rozmyslel. "Bavili jsme se o tom, že se nemusíme vždycky shodnout, proto jsem ho upozorňoval, aby to dobře zvážil, protože není vyloučené, že půjdeme také do sporu," dodal Zaorálek. Zeman však na jmenování stále trvá.

Na záznam celého jmenování se můžete podívat ZDE:

 

 Zaorálkovo jmenování je zakončením téměř tříměsíční vládní krize, která odstartovala návrhem na odvolání Antonína Staňka z postu ministra kultury. Sociální demokraté vybrali jako náhradu za Staňka Michala Šmardu, prezident ho však odmítl jmenovat do funkce a na svém rozhodnutí neoblomně trval. Předseda ČSSD vyhrožoval ukončením vládní spolupráce, nakonec se však premiér Andrej Babiš (ANO) po mnoha jednáních přiklonil na prezidentovu stranu a odmítl Šmardu jako kandidáta. Ten se své nominace v polovině srpna sám vzdal.


Co říkal Zaorálek o Zemanovi a jmenování ministrem? Podívejte se v reportáži:

TN.cz