Negrelliho viadukt

Stroje demolují část historického mostu v Praze, nahradí ho nový

Negrelliho viadukt - 1
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Negrelliho viadukt (archivní foto)
Téma:

Oprava Negrelliho viaduktu pokračuje demolicí mostu přes ulici Prvního pluku. Dělníci jeřábem snášejí části železné konstrukce na parkoviště u autobusového nádraží na Florenci.

Ocelový most přes ulici Prvního pluku, který je součástí Negrelliho viaduktu, nahradí nová železobetonová konstrukce s ocelovými nosníky. Současný most totiž nevyhovuje z hlediska technických ani provozních parametrů, přejezd vlaků po něm je navíc příliš hlučný.


V pátek začali dělníci jeřáby a další těžkou technikou most rozebírat. Části konstrukce snášejí na parkoviště u autobusového nádraží, kde je rozřezávají na menší kusy. Poté odbourají část opěr a vyztuží základy.

 

Současný most pochází z roku 1936, spodní stavba už z roku 1872. Konstrukce prošla částečnou rekonstrukcí v roce 1996, kdy se zpevnila pod pravou kolejí. "Nová ocelová nosná konstrukce ponese jednu kolej, půjde o příhradový most s dolní mostovkou a parabolickým horním pásem," informovala SŽDC.

 

 

Rekonstrukce Negrelliho viaduktu začala loni v létě a potrvá tři roky. Jde o první železniční most přes Vltavu a druhý nejstarší (stále stojící) most v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží před ostrov Štvanice se čtvrtí Bubny.

epa TN.cz