Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

bilance 2017

Vánoční projev: Předčasné volby nevypíšu, řekl Zeman a hrozil pěstí

Prezident Miloš Zeman pronesl vánoční poselství občanům České republiky. V úvodu řeči poděkoval za úspěchy, mezi kterými vyjmenoval například bezpečnost země a nízkou nezaměstnanost. Promluvil ale i nedostatcíh.

"Jsem rád, že těch radostných zpráv je daleko více," popsal při novoročním projevu prezident české republiky Miloš Zeman. "Česká republika je šestá nejbezpečnější země na světě. Jsme dokonce lepší než Švýcarsko," pochvaloval.

 

Ocenil také nízkou míru nezaměstnanosti, která je podle Zemana nejnižší v EU a nízkou zadluženost Česka. "Tak na co si máme stěžovat?" zeptal se prezident.

 

"Měli bychom být hrdý a sebevědomý národ, který si váží svých úspěchů," dodal s tím, že každé světlo má své stíny. "Aby byl ekonomický růst trvalý, musí být provázen růstem investic. A tady máme své nedostatky. Podíl veřejných investic na celkových výdajích státního rozpočtu je nízký a klesající," řekl

 

"Zejména dochází k poklesu investic do dopravní infrastruktury. Je to ostuda, že například není hotová silnice mezi Brnem a Vídní," myslí si Zeman a podotkl, že takových dálnic a obchvatů je více.

 

Prezident sice chválil nízkou nezaměstnanost, ale promluvil o skupině lidí, kterou označil za nepřizpůsobivé. "Je třeba omezit sociální dávky těm, kdo odmítají nabízenou práci," vysvětlil.


Pusťte si celý projev:


 

Růst HDP podle prezidenta musí doprovázet stoupající životní úroveň. "Jsem rád, že konečně dochází k růstu mezd pod tlakem nedostatku pracovních sil," dodal a promluvil o snížení počtu úředníků.

 

"Před 15 lety jsme měli 80.000 úředníků, ne zaměstnanců, ale úředníků, dnes jich máme 150.000," vysvětlil. Soukromý sektor by podle něj úředníky rád přijal a vyřešil tím svůj problém s nedostatkem pracovníků, polepšil by si i státní rozpočet. Úředníci si často jen vymýšlejí zbytečnou práci," řekl prezident.

 

Zeman promluvil i o předčasných volbách. "Chci naprosto jasně říci, že to nikdy neudělám. Protože předčasné volby několik měsíců po řádných volbách by byly výsměchem občanům, kteří šli volit," řekl Zeman, který vážnost jeho slov zdůraznil sevřenou pěstí, kterou "hrozil".

Celý proslov můžete vidět v přiloženém videu.
 

Loňské vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana občanům najdete zde.

 

TN.cz