Vesmírný podnik

Historický úspěch: Raketa vynesla do vesmíru 4 satelity najednou!

Téma:

17. listopad není významným dnem jen pro Českou republiku, ale také pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA). Právě dnes totiž agentura vyslala na oběžnou dráhu hned čtyři satelity Galileo najednou.

Nejsilnější evropská raketa Ariane 5 odstartovala ve čtvrtek krátce po 14. hodině s velmi důležitým nákladem - celkem čtyřmi družicemi navigačního systému Galileo.

 

Start proběhl hladce. Po pár minutách se plánovaně oddělily urychlovací bloky i ochranný aerodynamický kryt. Pak raketa absolvovala asi tříhodinovou přeletovou fázi. Tím zároveň dokončila první část své mise.

 

Pak ji ale čekal ještě druhý úkol - odpojení a umístění satelitů na oběžnou dráhu. O budování navigačního systému Galileo se staraly ruské rakety Sojuz, které doposud vynášely satelity jen po dvou. Dvojnásobný počet a zapojení evropské rakety Ariane je tak pro vesmírné vědce velkou výzvou i chloubou.

 

 

 

Raketa odstartovala ze základny ve Francouzské Guayaně - družice Galileo tam na start čekaly už od srpna. Bylo potřeba provést desítky kontrol a přichystat všechny čtyři na cestu - dlouhou téměř 23 tisíc kilometrů.

 

Momentálně je na oběžné dráze už 18 satelitů z projektu Galileo - zbývá jich tam dopravit ještě 12. Až bude systém dokončený, bude jej tvořit 30 družic a odpovídající pozemní infrastruktura. Ty budou společně poskytovat například navigační nebo časové služby.


Podívejte se na moment, kdy raketa odstartovala a vynesla čtyři satelity na oběžnou dráhu:

tn.cz / TV Nova