Návrat do společnosti

Princ Filip se poprvé od odchodu do důchodu ukázal na královské akci

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 23. 7. 2020
Téma:

Princ Filip, manžel královny Alžběty II., se poprvé od odchodu do důchodu ukázal na oficiální královské akci. V rámci slavnostní ceremonie se vzdal funkce vrchního plukovníka. Britové jeho veřejné vystoupení považují za mimořádnou událost.

Britská média píší o velkém překvapení. Devětadevadesátiletý princ Filip se zúčastnil slavnostní ceremonie přesto, že se už před třemi lety vzdal královských povinností. Akci využil k rozhovoru s vojáky.

 

Téměř 100 let by princi Filipovi hádal jen málokdo. Po celou dobu měl úsměv na tváři. Jednoho z vojáků se dokonce zeptal, jestli se udržuje ve formě. Mladého příslušníka armády otázka zřejmě zaskočila.

 

 

"Prohlédl si mě od hlavy až k patě. Říkal jsem si: Chce mi snad říct, že jsem tlustý? Smáli jsme se," popsal voják setkání s princem.

 

Je velmi neobvyklé, že členové britské monarchie po odchodu do důchodu vykonávají královské povinnosti. Po 67 letech se Filip vzdal velení pěšího regimentu.

 

 

"Vaše královská výsosti, jménem všech střelců Vám děkujeme za vaši službu a oddanost regimentu v minulosti i dnes," vzdal regiment princi hold na svém twitteru.

 

Funkci vrchního velitele od prince Filipa převzala manželka prince Charlese, Camilla. Zatímco Filipův ceremoniál se konal na zámku Windsor, její jmenovací slavnost se kvůli pandemii uskutečnila v královské rezidenci Highgrove, 160 kilometrů daleko.

 

 

"Nemohli jsme mít více štěstí. Má přesně stejné kvality jako vévoda. Díky nim oběma si člověk může připadat, že je v místnosti tou nejdůležitější osobou," vyjádřil se britský generálmajor Tom Copinger-Symes.

 

Ač se to může zdát překvapivé, ceremonie trvala pouhé tři minuty. O to víc si ji musel Princ Filip užít, jinak se totiž kvůli koronaviru na veřejnosti neobjevuje. Od vypuknutí pandemie jsou spolu s královnou Alžbětou II. na windsorském zámku v izolaci.

kvo TN.cz