Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

královská svatba

Princ Harry a Meghan už znají tituly, které získali od královny

Meghan a princ Harry
Zdroj: Profimedia

Britský princ Harry získal od královny Alžběty II. titul vévoda ze Sussexu a americká herečka Meghan Markleová se tak po dnešní svatbě stane vévodkyní ze Sussexu. Informoval o tom Buckinghamský palác.

Oficiálním oslovením Harryho bude Jeho královská Výsost vévoda ze Sussexu, hrabě z Dumbartonu a baron z Kilkeelu. Jeho manželka bude mít šlechtický titul Její královská Výsost vévodkyně ze Sussexu.

 

O titulu pro prince Harryho se spekulovalo již před svatbou. Podle tradice uděluje královna Alžběta II. ve svatební den titul mužskému členovi královské rodiny. Volný byl přitom mimo jiné právě titul vévoda ze Sussexu.

 

Jediný předchozí vévoda ze Sussexu byl ženatý dvakrát, ani jeden sňatek ale neschválil jeho otec, král Jiří III., takže tyto svazky byly považovány za protiprávní. Znamená to tedy, že Meghan Markleová se stane vůbec první ženou oprávněnou používat titul vévodkyně ze Sussexu.

 

 

Stejně jako princ Harry žil i předchozí vévoda ze Sussexu, princ Augustus Frederick, v Kensingtonském paláci a rovněž se oženil z lásky, místo toho, aby mu byla vhodná žena vybrána na základě královských tradic. Jeho otec, král Jiří III., mu ale svatbu s první ženou Augustou Murrayovou neschválil, protože pocházela z nižších společenských vrstev. Princ si ji ale stejně potají vzal v roce 1793 v Římě a poté znovu v Anglii, když se vrátili. Vzhledem k tomu, že chybělo povolení krále, byl ale sňatek o rok později anulován. Pár spolu ovšem stejně dál žil. Manželé měli dvě děti, nakonec se ale rozešli.

klma tn.cz / ČTK