Covid-19

Prince Charlese testovali, proč ne nás? Britští zdravotníci jsou rozzuření

Zdravotníci jsou naštvaní kvůli testování známých osobností
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Pinc Charles má koronavirus, zdravotníci zuří, že je nikdo neotestuje
Petr Zelený
Petr Zelený
25.3. 2020 18:46
Téma:

Zpráva o tom, že princ Charles se dočkal testu na Covid-19, i když měl jen mírné příznaky, rozzuřila řadu místních zdravotníků. Lékaři i sestry si stěžují, že zatímco na celebrity se dostane, oni testováni nejsou. I když jsou denně v první linii.

Zdravotníky rozpálilo doběla především to, že princ Charles byl testovaný i přesto, že podle prohlášení královské rodiny měl jen mírné příznaky. Test podstoupila i Charlesova manželka, vévodkyně Camilla, která narozdíl od něj koronavirus nemá.

 

V prohlášení se také píše, že oba test podstoupili, protože splnili příslušné podmínky. A i tato slova jsou lékařům a dalšímu zdravotnickému personálu trnem v oku.

 

Jak píše britský Daily Mirror, doktoři a sestry si stěžují, že existuje neustálé nebezpečí, že nakazí své pacienty či blízké a že můžou zbytečně skončit v domácí karanténě, což znamená, že nemůžou dál pomáhat.

 

Proto požadují přednostní testování zdravotnického personálu, aby mohli zůstat v práci. Petici s tímto požadavkem už podepsal více než milion lidí.

 

 

"Myslím, že se všichni můžeme spojit a popřát princi Charlesovi vše nejlepší v jeho boji s mírnými příznaky, které mohou ukazovat na koronavirus. Ten ale potvrzený není, protože princ nesplňuje podmínky pro otestování. Och. Ne. Počkat. Ono to je potvrzené? Aha," rýpnul si do následníka trůnu praktický lékař Alex Gates.

 

A zlobí se i další. "Proč mně odmítnou test poté, co jsem v kontaktu s infikovanými pacienty a princ Charles nebo jiná celebrita na něj jdou za pár sekund?" nechápe doktor Naveed, který podle vlastních slov hraje "ruskou ruletu s minimální ochranou."

 

Jiný lékař, citovaný Daily Mirrorem jen pod křestním jménem Mike, popisuje případy zdravotních sester, které kašlou a je jim zle, ale musejí jít domů bez testu. "Jsme jen kanónenfutr, jsme postradatelní. Brzo zemřeme. Bude to vlastně někoho zajímat?" pokládá nelehkou otázku.

 

Královská rodina zprávu o tom, že princ Charles má koronavirus, zveřejnila ve středu dopoledne. Zároveň uvedla, že se neví, kde se šlechtic nakazil, protože se v poslední době zúčastnil celé řady veřejných akcí.

 

Princ Charles je pozitivní na koronavirus. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz