Zapeklitý případ

Princ Charles musí na policii kvůli sexuálnímu zneužívání dětí

Princ Charles a princezna Diana - 2
Zdroj: Profimedia

Princ Charles musel poslat na policii svoji písemnou výpověď. Figuruje jako svědek v případu sexuálního zneužívání 18 chlapců, kterého se po tři desetiletí měl dopouštět bývalý biskup Peter Ball. Právě s ním měl Charles kdysi poměrně úzký vztah.

Písemné prohlášení, které princ Charles zaslal vyšetřovatelům, bude přečteno při pátečním řízení. Podle britského portálu Daily Mirror měl následník trůnu podat důkazy. S bývalým biskupem města Lewes Peterem Ballem si měl dlouhá léta dopisovat.

 

Ball byl za sexuální zneužívání 18 chlapců souzen poprvé v roce 1993. Po rezignaci se odstěhoval do sídla v Alleru, které vlastní cornwallské vévodství - spadající právě pod Charlese. Poté biskup utekl do do Francie, kde žil s jeptiškami v klášteře.

 

Později se Ball chlubil, že mu "úžasně milý Charles dovolil bydlet v domě vévody". Proto chce policie slyšet princovu verzi. Do zahraničí se dostal údajně s pomocí "empatického detektiva, který chtěl církev uchránit od skandálu, který by se pojil s kriminálním vyšetřováním".

 

V roce 2012 byl případ znovu otevřen, kvůli čemuž jeden ze zneužívaných mladíků spáchal sebevraždu. Po několika výsleších se biskup přiznal k "pochybení" a dvěma případům sexuálního napadení. Měl oběti nutit, aby se nahé modlily, a poté je bil.

 

 

Ball byl oodsouzen v říjnu 2015 ke 32 měsícům vězení. Rozsudek v jeho kauze tak padl až 22 let poté, co mladíci vznesli svá obvinění. V únoru 2017 byl propuštěn, odseděl si polovinu trestu. Dnes je bývalému knězi už 86 let.

 

Současné vyšetřování zkoumá přístup anglikánské církve k Ballovu případu. Není jasné, jestli někdo z vyšších míst o zneužívání věděl. Policie bude také zjišťovat, zda "neexistovaly nějaké snahy o omilostnění nebo zasahování do případu".

 

V původním řízení s Ballem soud vyslechl, že "člen královské rodiny" kněze podporoval, když se vyhýbal policii v roce 1993. Mluvčí Clarence House potvrdil, že si Charles s Ballem dokonce dopisoval. Listy ale údajně neobsahují žádné zmínky o vyšetřování nebo sexuálním zneužívání vůbec.

 

Princ Charles povede Společenství národů. Podívejte se na video:

epa TN.cz