královská rodina

Podraz na princeznu Charlotte! Její bratr bude mít velké výhody

Princezna Charlotte - 2 roky
Zdroj: Profimedia
Princezna Charlotte

Být součástí královské rodiny není jednoduché. Členství v monarchii má však jeden háček. Ani slavní předkové totiž nezaručí každému stejné výsady. Platí to i pro princeznu Charlotte (2), jejíž děti v budoucnu nezískají královský titul.

Britská královna Alžběta II. avizovala krátce po narození prince Georga (4), že pokud se mu narodí sestra, stane se princeznou. Porušila tím pravidla monarchie, které zavedl král Jiří před sto lety. Podle něj měl být titulovaný princem jen nejstarší syn prince Williama. Pokud by se mu narodila dcera, obešla by jen s titulem lady a nikdo by ji neoslovil "její královská výsost". Napsal o tom web News.com.

 

Listina královny však platí pouze pro děti Williama a Kate. Princové a princezny tak mohou být jen potomci staršího prince Georga. Děti princezny Charlotte nebudou mít na titul nárok. Změnit to může v budoucnu princ William (35), pokud se stane králem. "Panovník může udělit královský titul svým vnoučatům," potvrzuje odbornice na britskou šlechtu Lucy Hume.

 

 

Děti Charlotte nebudou prvními královskými potomky, kteří nedostanou titul. Děti princezny Anny, sestry prince Charlese, královský titul také nemají. Naopak dcery prince Andrewa, který je druhým nejmladším dítětem královny Alžběty, tituly princezen mají.

 

Změna pravidel nástupnictví na trůn je však pouze otázkou času. Británie a 15 zemí Společenství národů chtějí v blízké budoucnosti zamezit zažitým pravidlům, podle kterých mají muži před ženami přednost. A to bez ohledu na věk.

 

Reportáž o druhých narozeninách princezny Charlotte

ham TN.cz