podala dovolání

Hidžáb ve škole míří k Nejvyššímu soudu. Dívka se chce dál bránit

Muslimka
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto
Téma:

Případ somálské dívky, které škola zakázala nosit při výuce muslimský šátek, opět míří k soudu. Přestože žalobu na Střední zdravotnickou školu v Praze 10 již soud dvakrát zamítl, dívčina advokátka nyní podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Naše dovolání předkládá Nejvyššímu soudu k posouzení základní právní otázku, zda zástupce střední školy je či není oprávněn požadovat po studentce muslimského vyznání, a to s odkazem na ustanovení školního řádu o obecném zákazu nošení pokrývek hlavy, aby nenosila při teoretickém vyučování hidžáb,“ sdělila iDNES.cz Radka Korbelová Dohnalová.

 

Žalobu v lednu zamítl Obvodní soud pro Prahu 10. Škola argumentovala tím, že se cizinka studentkou fakticky nestala - nepředložila doklad o povolení k pobytu - proto nemohla být diskriminována. Žalobkyně se proti rozsudku odvolala, úspěšná však nebyla ani u Městského soudu v Praze.

 

 

Podle právničky není na místě zakazovat studentům nošení náboženských symbolů ve školách, neboť nenarušuje výuku.

 

Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

kik TN.cz