Šikany přibývá

Případ šikany holčičky (7) má pokračování! Škola pochybila

Téma:

Případ údajné šikany mezi dětmi na prvním stupni základní školy v Křižanově na Žďársku má pokračování. Vyšetřování školní inspekce ukázalo, že vedení školy pochybilo v mnoha směrech. Celou věcí se chtějí hned na dalším jednání zabývat i zastupitelé obce. Případy šikany se navíc objevují čím dál víc.

Kopali a bili ji. Teprve 7letá holčička podle všeho zažívala v družině od svých spolužáků peklo.  "Měli jí strkat hlavu do záchodu, urážet, zavírat na záchodě, házet do něj její brýle," řekl otec týrané holčičky. Dodnes se z útoků vzpamatovává a navštěvuje psychologa.

 

Případ si převzala policie i školní inspekce. Ta už své vyšetřování ukončila a našla mnohá pochybení. Ředitel školy a vedoucí učitelka v družině podle výsledků vyšetřování nepostupovali dle předpisů. Věc třeba vůbec neřešili se školní metodičkou prevence.

 

 

O případu údajně vůbec nevědělo místní zastupitelstvo. Ještě během července budou případ řešit na dalším jednání. Ve hře jsou i tvrdé tresty.

 

Maminka holčičky se chce po skončení policejního vyšetřování obrátit na soud. To však může trvat až dva měsíce.

 

Případů šikany mezi stále mladšími dětmi bohužel přibývá. A nejedná se pouze o žáky základních škol, ale i o předškoláky. Podle psychologů za to částečně může i to, že děti už od útlého věku hrají násilné počítačové hry.

 

Statistiky neuvádějí, zda šikanují více dívky nebo chlapci. Liší se ale jejich metody. Dívky daleko častěji používají psychický nátlak a chlapci naopak násilí. "Brutální šikana se vyskytuje na prvním stupni, počáteční stádia už ale bývají i v mateřské škole," řekl TV Nova psycholog Michal Kolář.

 

 

Tomu by se přitom dalo zabránit. Pro školy už existují speciální programy, které ukazují nejen učitelům, jak se násilí ve školách bránit.

 

Šikanované děti se oproti předchozím rokům i daleko častěji obracejí na linky důvěry. Tam denně poradí desítkám z nich.

David Pik/ Klára Pospíšilová/ nor TN.cz