pracují tam i úředníci

Studenti i úředníci. V nejpostiženějším místě s trasováním pomáhá, kdo může

Petr Zapletal
Petr Zapletal
15.10. 2020 19:52
Téma:

Nejhorší epidemiologická situace je stále v okolí Uherského Hradiště. Zlínský kraj jen za středu hlásí rekordních 783 nových případů onemocnění Covid-19. Na východě Moravy proto vznikají pro trasování pozitivních další call centra.

Uherské Hradiště. Snad víc než jinde tu lidé na ulicích nosí roušky. Přesto tento okres vede v počtu nakažených Covidem-19. Nemocných je už 695 na sto tisíc obyvatel. A čísla dál rostou. "Roušku mám s sebou, když jdu do obchodu, dezinfekci na ruce v každé kabelce i v kočárku," dušuje se jedna z místních obyvatelek.

 

Zdejší nemocnice už některé pacienty posílá jinam, v karanténě jsou lékaři i zdravotní sestry. "Jsme přes 100 pozitivních pacientů v uherskohradišťské nemocnici, z toho dvaadvacet pacientů máme na umělé plicní ventilaci," vypočítává ředitel špitálu Petr Sládek.

 

Trasování tu proto řeší stále nová call centra. Jedno z nich přímo v Uherském Hradišti. "V každé směně máme zhruba deset studentů, ale budeme toto číslo navyšovat asi na patnáct," říká mluvčí Univerzity Tomáše Bati Petra Svěráková.

 

 

"Získávají se základní informace jako rodné číslo, praktický lékař a jestli má ten člověk nějaké příznaky," popisuje jedna z "telefonistek" - Kateřina Kopřivová.

 

Další call centrum se ve středu rozjelo ve Zlíně. Za počítači se sluchátky už tu sedí i úředníci. Centrum je přímo naproti budově, v níž sídlí vedení kraje. "Pracují v něm zaměstnanci krajského úřadu napříč jednotlivými odbory," uvedl mluvčí kraje Jan Vandík.

 

Stále je to ale málo. Pomáhat proto bude i jedna ze soukromých firem přímo ve Zlíně. "Recepční, lidé z rezervačních oddělení, ale také i třeba nejvyšší management," slibuje mluvčí společnosti Martina Žáčková.

 

Rostoucí počty nemocných hlásí i další okresy: Plzeň - sever, Žďár nad Sázavou a Příbram. Čísla jsou tam ale nižší než na Uherskohradišťsku.

Kateřina Sejková TN.cz