Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zdražování

Připlatíme si? Česká národní banka zvýšila úrokové sazby

ČNB a peníze
Zdroj: Mediafax

Ve čtvrtek bankovní rada ČNB jednomyslně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba stoupla z 1 procenta na 1,25 procent. Guvernér banky Jiří Rusnok uvedl, že letos nelze vyloučit další zvýšení.

Banky v souvislosti s rozhodnutím ČNB připouštějí mírný růst u hypoték, ale zatím neplánují zdražování sazeb spotřebitelských úvěrů. Nepředpokládají ani vyšší úroky u vkladů.

 


Zvýšení sazeb podle analytiků souvisí s tuzemským ekonomickým vývojem. Mzdy rostou, koruna je slabší a inflace je nad dvouprocentním cílem ČNB. "Podle dřívějších vyjádření představitelů ČNB bylo rozhodnutí způsobeno převážně slabším kurzem koruny. Protože je koruna v tuto chvíli pod vlivem globální nejistoty a neposiluje dostatečně rychle, bylo podle ČNB nutné sáhnout k dalšímu zvýšení sazeb," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

 

 

 

 

"Rozhodně nelze vyloučit, že další krok bude následovat poměrně brzy. Pokud budou stávající podmínky přetrvávat, tak je prostor již při nejbližším zasedání," uvedl Rusnok. Další měnové zasedání ČNB se uskuteční na konci září. 

 

Banka v nové prognóze očekává, že průměrný kurz koruny se letos bude pohybovat kolem 25,50 Kč/EUR a příští rok posíli na 24,60 Kč/EUR.

ČTK