Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 12. 2018
noční obloha

Připravte se na nebeské divadlo, meteorický roj Geminidy je tu!

Meteorický roj Geminidy nad bulharskou astronomickou observatoří
Zdroj: Profimedia

Meteorický roj Geminidy se rychle blíží, s až 50 průlety meteorů na noční obloze se jedná o vyhledávanou podívanou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník pozorování noční oblohy. Letos vrchol roje připadá na noc ze čtvrtka na pátek.

Velmi oblíbený meteorický roj Geminidy je opět tu, už za pár dní budeme moci sledovat prolétající meteory, které osvítí noční oblohu. Nejvíce jich budeme moci zahlédnout v noci na pátek, kdy podle portálu Earthsky bude vidět až 50 padajících hvězd za jedinou hodinu.

 

Roj patří k nejaktivnějším v roce společně se srpnovými Perseidy a lednovými Kvadrantidy, radiant roje, což je místo, odkud meteory zdánlivě vylétají se nachází východně od hvězd Castor a Pollux, což jsou nejjasnější hvězdy souhvězdí Blíženců.

 

Nejlepší dobou pro sledování Geminidů bude podle Earthsky kolem druhé hodiny ráno. Důvodem je to, že radiant v tu dobu bude na obloze nejvýše. Čím výše bude souhvězdí Blíženců na obloze, tím více bude možné spatřit prolétajících meteorů.

 

Pro sledování není nutné žádné speciální vybavení, člověk se ani nemusí dívat k radiantu, aby meteory viděl. Je ale vhodné najít si místo bez světelného znečištění. Vzhledem k nízkým nočním teplotám tedy stačí pořádně se obléct, možná si přinést spacák nebo deku.

 

 

Jelikož jsou meteory z Geminid obvykle velmi rychlé a bílé, je vhodné strávit na pozorování delší dobu, protože nějakou chvíli trvá, než si oči zvyknou na tmu.

 

Na další zajímavost lze narazit také při pozorování během večerních hodin, kdy je radiant poměrně nízko. V tu dobu lze narazit na takzvaný tečný bolid, uvádí Earthsky. Tyto bolidy se pohybují velmi pomalu, na noční obloze letí horizontálně.
 

klma TN.cz