Chystají se na nejhorší

Přípravy místo prázdnin. Ředitelé se budou chystat na druhou vlnu nákazy

Simona Šimková
Simona Šimková
22.5. 2020 20:09
Téma:

Učitelé a ředitelé škol mají letošní letní prázdniny využít nejen k odpočinku, ale také k přípravě na případnou druhou vlnu nákazy koronavirem. Ministerstvo školství už vytipovalo zařízení, která měla problém s technikou a potřebnými počítači je dovybaví. Pokud se totiž rozšíří lokální nákaza, dané školy mohou opět zavřít.

Třídy a chodby opět ožijí. Do konce školního roku bude výuka probíhat za nezvyklých podmínek, docházka bude dobrovolná a možnost špitat si v lavici se sousedem také nebude. Otázkou ale je, jestli mají školy prázdniny využít k odpočinku, nebo přípravě na druhou vlnu nákazy.

 

"Z toho, co teď získaly školy za zkušenost, tak je rozumné se připravovat na to, jak bychom to řešili, kdyby to nastalo v příštím roce," prohlásila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Zda bude současná výbava součástí tříd i po prázdninách, zatím ředitelé škol nevědí. Připraveni na to, ale prý jsou.

 

 

"Momentálně máme asi 40 litrů desinfekce, plus další a předpokládáme, že nám to vydrží až na čtvrt roku provozu," tvrdí zaměstnanci pražské Základní školy Pod Žvahovem. Na základě šetření školní inspekce také resort vytipoval zhruba 1000 škol, které dovybaví technikou.

 

"Pokud jsme si z této situace za poslední dva měsíce něco vzali, tak, že některé školy a rodiny mají problém s online vzděláváním," tvrdí ministerstvo školství. Plošné uzavírání škol už v případě druhé vlny nákazy vláda neplánuje.

 

Pokud ale dojde k lokálnímu rozšíření, konkrétní škola může zavřít. "Pokud by po září nastalo, že bude lokálně škola uzavřená, poběží tam výuka stejně, jako jsme znali teď ty dva měsíce," tvrdí ministerstvo.

 

 

"Máme vybavené učitele technicky i vědomostmi, materiály, které se mohou recyklovat a děti i rodiče jsou už také připravení a mají zkušenost," říkají pracovníci ZŠ Pod Žvahovem. Zavírat se ale bude prý pouze v krajní situaci.

 

A protože se už nemají zavírat ani provozovny a firmy, rodičům by přibyla starost s hlídáním. I o tom budou epidemiologové na srpnové schůzce o krizovém plánu jednat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz