návrat dětí

Přípravy ve školách se neobešly bez problémů. Učitelé zkoušeli testovat

Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
9.4. 2021 21:49
Téma:

Pondělní návrat dětí do škol se blíží. Přípravy se ale na řadě míst neobešly bez problémů. V některých školách si v pátek testování žáků raději předem vyzkoušeli.

Na dvou základních školách v Praze si v pátek vyzkoušeli testování žáků v praxi. "Jsme rádi, že jsme si to mohli tak trošku nanečisto vyzkoušet,“ řekl ředitel školy v Klánovicích Michal Černý.


Kromě klasických invazivních antigenních testů si mohli žáci vyzkoušet i takzvané neinvazivní testy, které určí přítomnost koronaviru na základě slin. Který z testů je lepší, se ale nedokázali žáci shodnout.

 


"Ten ze slin, protože byl víc příjemnější,“ odpověděl dotázaný chlapec. "Ten nosní, protože je to z krajíčku nosu a mě to nevadí,“ opáčilo zase děvče.


"Aby ti učitelé nebyli od pondělka v takovém stresu, tak jsme je na to chtěli připravit,“ doplnil zakladatel projektu Žijme Michael Řezáč.


Řada škol si ale stěžuje, že obdržely nekompletní sady testů a chybí jim například stojánky na zkumavky. Učitelé tak vzali situaci do svých rukou a začali je vyrábět. "Používají k tomu například plata od vajíček nebo nějaké staré stojánky z chemie,“ popsal prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

 


Ministerstvo vnitra, které je nakupovalo, ale pochybení odmítá. "Byly doporučené ministerstvem zdravotnictví. My jsme o typech testů nerozhodovali,“ hájí se ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Žáci mohou mimo školních testů využít ke školnímu testování i své vlastní. Ty ale musí být schválené ministerstvem zdravotnictví.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz