stav ohrožení

Přírodní katastrofa! Asi 130 pláží v Brazílii pokryla silná vrstva ropy

Znečištěná pláž
Zdroj: Profimedia
Jedna ze zasažených pláží v Brazílii
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 9. 10. 2019
Téma:

Zanesené pláže na severovýchodě Brazílie má nejspíš na svědomí ropa unikající z Venezuely. Ve své zprávě to oznámila to Brazilská státní ropná společnost (Petrobras). Zasažené jsou pláže v devíti brazilských státech.

S přírodní katastrofou v podobě rozsáhlého znečištění pobřeží bojuje Brazílie už od září. Nyní je ale o krůček blíže k odhalení viníka. Informaci přinesla agentura AP.


"Ropa pochází s největší pravděpodobností z Venezuely, jak tvrdí studie Petrobrasu. Podle všeho to vypadá, že ropa unikla z jedné z přepravních lodí, které proplouvaly kolem brazilského pobřeží. Zatím není jasné, jestli to bylo záměr, nebo nehoda," prohlásil brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles.

 

 


Zamořených je asi 130 pláží v devíti brazilských státech. Brazilské úřady to označují za neslýchanou pohromu. Od pondělí se podařilo odstranit 130 tun usazenin, které za tu dobu zabily nejméně sedm želv.


Odborníci mají obavy o budoucnost mořských korálů a vůbec podvodního života. Brazilský stát Sergipe již vyhlásil stav ohrožení a doporučil rybářům i plavcům, aby se drželi dále od zasažených míst.

 

UPOZORNĚNÍ: Video obsahuje drsné záběry


 

TN.cz