Přibývá nakažených

Nesnažte se Covid-19 tajit, varují cestovky Čechy. Hrozí tvrdé sankce

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 19. 7. 2020
Téma:

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nehrozí, že by kvůli situaci v Česku jiné státy zpřísnily podmínky pro vstup našich turistů. Nakažených totiž přibývá i v jiných zemích a někteří Češi si virus přivezli právě ze zahraničí.

Na začátku července překvapily zavedením povinnosti pro Čechy předložit negativní test na koronavirus, nebo jít do karantény Kypr či pobaltské státy.


"V tuto chvíli nemám informaci, že by nějaké země zvažovaly, že ČR bude zařazena na seznam méně bezpečných zemí,“ ubezpečuje Petříček.


Nakažených přibývá například i v Chorvatsku, kde je nyní 1200 nemocných - na začátku června jich byly jen desítky.

 


Cestovní kanceláře se bojí, aby turisté nemuseli na testy po návratu z dalších zemí. Nyní mají červenou na semaforu ministerstva zdravotnictví Švédsko, Srbsko a Černá Hora. Povinný test prý není důvod ke zrušení zájezdu.


"Je to tak, jako kdyby nějaký stát zavedl vízum do své země. Také se kvůli tomu zájezd neruší,“ vysvětlil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.


Ministerstvo zdravotnictví tento týden informovalo, že v červenci se koronavirem nakazilo v zahraničí přibližně 20 lidí. Některé země mají pro nakažené turisty vyhrazené speciální hotely, jiné je izolují tam, kde bydleli, nebo je převážejí do nemocnic.


"Tam samozřejmě je důležité, aby se zkontaktovali s ambasádou,“ doplnil Petříček.

 


"Pokud jedete do bezpečné země, drtivá většina pojišťoven vám pojistné krytí poskytne,“ potvrdil pojistný analytik Marek Seidl.


Cestovky ještě turistu s koronavirem neřešily. Rozhodně ale nedoporučují snažit se onemocnění skrýt. Téměř všechny země by přenašeče odhalily díky chytré karanténě. Hrozí také přísné sankce, například na Slovensku pokuty za porušení nařízené karantény zvýšili v přepočtu na 133 tisíc korun.

ls TN.cz