Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Motivace ke spoření

Spoříte si na penzi? Ročně můžete dostat 24 tisíc zpátky!

Lidé, kterým na penzijní připojištění přispívá stát, mohou dostat zpátky ještě více peněz. Poslanci budou projednávat návrh, aby si takoví občané mohli z daní odečíst 24 tisíc korun ročně. Dosud to byla jen polovina.

Sněmovna bude schvalovat návrh, aby si lidé, kteří využívají penzijní připojištění se státním příspěvkem, odečetli z daní 24 tisíc. Poslanci tak chtějí lidi motivovat, aby na penzi více spořili.

 

V současnosti je to tak, že k první vložené tisícovce přidá stát 230 korun a druhou vloženou tisícikorunu si může pojištěnec odečíst z daní. Dvanáct tisíc tedy může dostat nyní zpět, návrh by částku zdvojnásobil.

 

Václav Votava z ČSSD, který návrh podal, chce zatraktivnit třetí důchodový pilíř. Představil ho při jednání o zrušení penzijní reformy vlády expremiéra Petra Nečase. Votava prý návrh podal za stranického kolegu Jaroslava Zavadila, bývalého šéfa odborů, který už sháněl podporu pro návrh u premiéra Bohuslava Sobotky, ministra financí Andreje Babiše i u opozičních poslanců.

 

 

Andrej Babiš i vicepremiér Pavel Bělobrádek chtějí o návrhu ještě diskutovat, podporu přislíbil ve Sněmovně šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

 

Votava a Zavadil chtějí zavést další výhody. Plánují zvýšit i limit pro osvobození od daně u různých příspěvků zaměstnavatele ze 30 na 50 tisíc korun. Konkrétně těch na penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření a pojištění a na soukromé životní pojištění. Dále chtějí zatraktivnit třetí penzijní pilíř pro rodiče děti, kteří spoří za ně.

 

Poslanecká sněmovna bude o návrhu hlasovat v nejbližších týdnech.

čtk TN.cz