Příběh

Přistál s letadlem v řece Hudson, teď se Sully stane velvyslancem USA

Patrik Balcar
Patrik Balcar
16.6. 2021 22:50
Téma:

Pilot Chesley Sullenberger, který se proslavil v roce 2009, když s dopravním letadlem nouzově přistál na řece Hudson v New Yorku a zachránil tak 155 cestujících, si připsal další poctu. Prezident Joe Biden oznámil, že se stane velvyslancem při Mezinárodní organizaci pro civilní letectví.

Airbus A320 bez funkčních motorů nouzově přistál v ledové řece Hudson. Cestujícím i těm, kteří přistání sledovali, tuhla krev v žilách.

 

Hrdinného pilota proslavil i film Clinta Eastwooda pojmenovaný Sully: Zázrak na řece Hudson, kde hlavní roli ztvárnil Tom Hanks.

 


Letadlo US Airways se totiž krátce po startu z newyorského letiště srazilo s hejnem hus a vysadily mu oba motory. "Byl to ten nejpříšernější pocit v žaludku, jaký jsem kdy měl. Okamžitě jsem věděl, že je zle," uvedl pilot.

 

Stroj v řece skutečně přistál a i díky pohotové evakuaci a záchranné akci všichni cestující přežili. Nehodu ale začal zkoumat Úřad pro bezpečnost dopravy a nebylo jasné, jestli ze Sullyho nakonec nebude viník. Vyšetřovatelé se údajně zajímali třeba o to, jestli má šťastné manželství nebo jestli pije alkohol.

 


Po 18 měsících vyšetřování došel úřad k závěru, že se Sully zachoval správně. Z pilota se stal národní hrdina, zůstal ale skromný. "Za celou posádku vám řeknu, že jsme dělali jen práci, na kterou jsme trénovaní," dodal Sullenberger


Chesley Sullenberger se s civilním letectvím rozloučil nedlouho po hrdinském přistání a dostal celou řadu ocenění. Zatím poslední pocta přišla teď. Z pilota se stane velvyslanec při Mezinárodní organizaci pro civilní letectví.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz