rok 2019

Přistání na Měsíci či konec Opportunity. Tyto vesmírné události fascinovaly nejvíce

Téma:

Zpravodajství s tematikou vesmíru letos plní hlavně 50leté výročí přistání na Měsíci, ale rok 2019 má na kontě mnoho dalších událostí, které fascinují celý svět. Například už 19. Vánoce má za sebou Mezinárodní vesmírná stanice, na které se pravidelně střídají astronauti už od listopadu 2000.

Dva neúspěšné pokusy přistát na Měsíci, zjištění, že na Zem padá čím dál víc objektů z vesmíru nebo první ryze ženský výstup do volného kosmického prostoru v historii - to jsou jen některé z událostí, které letos plnily zpravodajství.

 

Už 19. Vánoce zažila Mezinárodní vesmírná stanice, kam astronauté ze všech koutů světa vyrážejí na mise už od roku 2000.

 

Aktuální posádka si k Vánocům nadělila hned několik dobrot - třeba uzeného lososa, horký jablečný cider nebo kakao. Někteří členové si však posteskli, že jim chybějí svíčky, které jsou na stanici samozřejmě zakázané, nebo jejich blízcí.

 

"Myslíme na všechny, kteří vykonávají takové povolání, které jim nedovoluje trávit Vánoce s jejich blízkými," reagoval kosmonaut Luca Parmitano.

 

Na Mezinárodní vesmírnou stanici letos také poprvé v historii dorazila speciálně upravená trouba. Jestli si ale astronauté už upekli nějaké vánoční dobroty, zatím není jasné.

 

 

Další zprávou, která letos zaujala média je osud robotického vozítka Opportunity, sloužilo přes 15 let a prozkoumalo velkou část Marsu. V únoru letošního roku se ale zřejmě navždy odmlčelo.

 

"Strávilo na Marsu přes 5000 dnů. To je těžko uvěřitelné, když to byla původně 90denní mise," zhodnotil manažer projektu John Callas.

 

Naopak velkým neúspěchem skončila mise indické sondy, která měla v červnu přistát na Měsíci. Indické kosmické středisko s ní ztratilo kontakt pouhé dva kilometry nad měsíčním povrchem.

 

Rok 2019 se nesl také v duchu příprav velkých vesmírných projektů - americký miliardář a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos představil nový přistávací modul, který by měl být schopný dopravit na Měsíc až 6,5 tuny nákladu.
 

Martina Nášelová / klma tn.cz / TV Nova