Exkluzivní rozhovor

Příští týden to skončím, řekl Babiš. V koalici s ČSSD chce pokračovat

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 18:32
18.8. 2019 16:54
Téma:

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si přeje, aby vláda se sociálními demokraty pokračovala. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro televizi Nova. Michala Šmardu na pozici ministra kultury však předseda vlády stále odmítá. Doufá, že ČSSD přijde s jiným jménem.

Už ve středu oznámil prezident Miloš Zeman, že místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury jmenovat nechce. Podle hlavy státu není pro takovou funkci odborně kompetentní. S tím nyní souhlasí také premiér Andrej Babiš (ANO), který přitom Šmardu do čela resortu sám navrhnul.

 

Babiš má obavy, že by v jeho vládě pouze kritizoval. "Když bude ve vládě, tak ji úplně rozvrátí. Ta jeho rétorika je naprosto nepřijatelná," naráží premiér na Šmardovy výroky na adresu vlády.

 

Připomněl například jeho slova z loňského roku o parchantech, kterým jde jen o moc. "Nevím, zda mluvil o svých kolezích z ČSSD, nebo o někom jiném," doplnil Babiš. Vadí mu také slova Šmardy o ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), kterou v minulém týdnu označil za Kalouska v sukni.

 

 

Návrh na jmenování Michala Šmardy ministrem kultury však zatím Babiš stáhnout neplánuje. O dalších krocích se rozhodne až po pondělím setkání s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Zároveň doufá, že Šmarda od nominace na post ministra sám odstoupí a sociální demokraté přijdou s jiným jménem. Vláda je podle slov premiéra úspěšná a přeje si, aby pokračovala.

 

Šmarda ale už v pátek řekl, že se kandidatury vzdát nechce. Pokud by se ale vedení ČSSD rozhodlo nominaci na post šéfa resortu změnit, bude to respektovat. "Když ale Jan Hamáček bojuje za nějakou věc, tak ho nebodnu zezadu do zad a neřeknu mu, že mu na ten jeho boj kašlu. To je věc, která se nedělá a týmový hráč ji udělat nemůže," řekl pro sobotní deník Právo.

 

 

V tom případě má údajně premiér Babiš plán B. Kokrétní kroky však prozradit nechtěl. "Já už o Šmardovi mluvit nechci, příští týden to skončím," prozradil televizi Nova.

 

Celý rozhovor s premiérem Andrejem Babišem najdete ve videu v horní části článku.

 

TN.cz