nízká proočkovanost

Příušnice nebo dávivý kašel: Do Česka se vrátily nakažlivé nemoci!

Téma:

V posledních měsících se nejen Evropa, ale i USA potýkají s vysokým nárůstem počtu lidí nakažených spalničkami. V Česku za první dva měsíce onemocnělo až 173 lidí. Přibývají však další nakažlivé nemoci, které v minulém století stály za polovinou všech úmrtí, informuje pondělní Mladá Fronta. Častější je například dávivý kašel, který ohrožuje především kojence, a také příušnice. Příčinou návratu těchto nemocí je především oslabená imunita a snížená proočkovanost.

I když se lékařům dařilo mít pod kontrolou řadu nemocí, a to především díky očkování, většina z nich se znovu ve velkém vrací. Například spalničky trápí řadu evropských států, nejvíce Rumunsko, Řecko a Francii. I v České republice dochází každý měsíc k nárůstu počtu lidí nakažených spalničkami. V loňském roce se u nás objevilo pouze 207 případů, letos jich je za dva měsíce už 173. "Onemocnění se vyskytuje ve všech městských částech," uvedla pro MF Dnes pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

 

Přibývá také počet lidí nakažených dávivým kašlem, který představuje riziko pro kojence. Tato nemoc se u nás v posledních letech objevovala velmi zřídka, například od druhé poloviny 70. let do roku 1992 se počet nemocných pohyboval mezi 5 až 48 případy za rok. V dnešní době jich jsou ročně až stovky.

 

 

Mezi nemoci, které hlásí návrat, patří také příušnice. V loňském roce jimi onemocnělo přes pět set lidí, v roce 2016 dokonce až šest tisíc. "Jsou rizikovější pro chlapce. Komplikace může být zánět mužských pohlavních žláz, zvlášť u chlapců po pubertě, který může vést k neplodnosti. Dochází i k postižení slinivky břišní a zánětu mozku," vysvětlila pro MF Dnes Jana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.

 

Podle odborníků dochází k šíření těchto nemocí hlavně kvůli stále se snižující proočkovanosti, a také postupnému oslabování imunity u dospělých, kteří byli v dřívější době očkováni. Začíná tak selhávat kolektivní obrana společnosti.

 

Spalničkami jsou ohrožení především lidé narození v letech 1967 až 1975, kteří byli očkováni jen jednou dávkou. Snížení odolnosti proti spalničkám se objevuje však i u lidí ve věku 30 let. "Je možné diskutovat, zda přeočkování by mělo být aplikováno plošně. Zatím se tak v celosvětovém měřítku neděje," vysvětlil pro MF Dnes náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

 

Ochranu před nakažlivými nemocemi, které se vyskytovaly dříve ojediněle, může opět obnovit očkování. Lidé se také mohou dát vyšetřit na přítomnost protilátek. Jak očkování, tak vyšetření provádí praktický lékař, nebo také očkovací centra. Vyšetření na protilátky stojí mezi třemi až čtyřmi sty korun. Podle Prymuly se však jedná pouze o výsledek orientační, nemusí být stoprocentní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Praktický průvodce očkováním. Kdy musíte s dítětem k lékaři?
Spála, nepříjemná nemoc, která se dá chytit opakovaně

reg TN.cz