hrozba epidemie

Příušnice se dál šíří! Nakažení nedodržují karanténu

Téma:

V jižních Čechách přibývá pacientů s příušnicemi. Od začátku roku jich tu evidují hygienici už přes dvě stovky. Loni tu přitom měli jen zhruba deset nemocných za rok. Podle odborníků je to tím, že nakažení nedodržují karanténu.

Bolesti hlavy, otok krku a vysoké teploty. Takhle u pana Martina z Českých Budějovic nedávno propukly příušnice. " Měl jsem velký horečky, i když jsem očkovanej, měl jsem skoro čtyřicítky. Začlo to bolestí v krku," popsal své příznaky pan Martin.

 

Kde k příušnicím přišel, přesně neví. Možná se nakazil na plese, kde byl i infikovaný člověk. Podobně na jihu Čech onemocnělo už přes dvě stě lidí. Nejvíce onemocnění příušnicemi zaznamenali hygienici mezi žáky středních škol. Výjimkou ale nebyli ani dospělí.

 

Příušnicemi se nakazili i českobudějovičtí fotbalisté, kteří kvůli tomu byli dva týdny v karanténě a nesměli hrát zápasy. "V průběhu března ta situace nebyla úplně nejlepší, protože příušnice postihly prakticky celý klub. Prakticky od nejmladších dorostů, až po A tým," vysvětlil situaci mluvčí SK Dynamo Aleš Strouha.

 

 

A to přesto, že byli v dětství očkováni, stejně jako nemocní středoškoláci. Protilátky totiž postupně slábnou. " Zatím v těchto věkových skupinách se onemocnění dál šíří, i když jsou nařízená protiepidemická opatření. To onemocnění bylo importováno z jiného kraje," vysvětlila Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice České Budějovice.

 

Mezi lidmi se zřejmě dál pohybují infikovaní pacienti. Člověk je infekční i čtrnáct dní. Vir se přenáší vzduchem. Nejúčinější prevencí je očkování. Častou komplikací u mužů je zánět varlat, u žen vaječníků.

 

 

Čas od času se i v České republice lokální epidemie příušnic objeví. Jako před časem třeba v Pardubickém nebo Plzeňském kraji.
 

tn.cz / TV Nova