vysoké srážky

Přívalové deště sužují Česko. Hasiči zasahují u stovek událostí

Barbora Slavíková
Barbora Slavíková
4.8. 2020 12:12
Téma:

Přívalové deště zaměstnávají hasiče v celé republice. Od neděle museli vyjíždět ke stovkám událostí. Na Plzeňsku voda vyplavila několik rodinných domů a ordinaci.

Například středočeské hasiče zaměstnal přívalový déšť nejvíc v noci z neděle na pondělí. Museli tak vyjíždět k více než osmdesáti událostem, což je dvakrát více, než obvykle.

 

Ve většině případů se jednalo spíše o popadané větve a odčerpání vody ze sklepů. Pomáhali tak nejen profesionální, ale i dobrovolní hasiči.

 

Hasiči měli také napilno v noci na úterý. Museli vyjíždět k desítkám popadaných větví a stromů. Jeden z nich uvěznil obyvatele houseboatu na Slapské přehradě. Spadnul totiž přímo na přilehlé molo. Nikdo se naštěstí nezranil.

 

 

V neděli také zaplavilo bahno část obce Radčice na Plzeňsku. Svou roli tam zřejmě sehrála úprava kanalizace a stavba nového obchvatu, kdy se voda s bahnem ze stavby prohnala obcí. Znečistila místní komunikaci, ale také jeden z rodinných domů. Přívalová vlna také zaplavila ordinaci a zničila část jejího vybavení.

 

Starosta obce se vyjádřil, že jedná o nešťastnou náhodu, kdy se voda dostala do nově vybudované kanalizace a z ní se pak vyvalila do přilehlého domu.

 

Podle meteorologů platí povodňová bdělost především na menších vodních tocích na jihu Čech a Vysočině do úterního večera.

jh TN.cz