majetek za miliardy

Zoo, jezero a jachty: Luxusní sídlo Janukovyče je muzeum korupce

Téma:

Ukrajina se pyšní unikátním muzeem - je plné drahého nábytku, má vlastní tělocvičnu a dokonce i zoo. Honosné sídlo bývalo domovem ukrajinského exprezidenta Viktora Janukoviče a obdivovat v něm můžeme majetek v hodnotě miliard korun, ke kterému Janukovič nepřišel úplně férovým způsobem. Rezidence Mežyhirja nedaleko Kyjeva se proto proslavila jako muzeum korupce.

Jezero, vlastní fontána a dokonale upravené zahrady - to je rezidence Mežyhirja. Na první pohled se sice může zdát, že letovisko patří filmové hvězdě nebo slavnému zpěvákovi - nenechte se ale zmýlit. Pohádkový areál si k obrazu svému vyšperkoval nechvalně známý Viktor Janukovič - bývalý ukrajinský prezident.

 

Ten si ho ale moc neužil - nastěhoval se v roce 2010, v únoru roku 2014 ale musel z Ukrajiny kvůli státnímu převratu utéct. Lidé požadovali jeho odstoupení dlouhé měsíce - jak kvůli zpronevěře, tak kvůli násilným akcím na civilistech.

 

 


Dům zůstal bez majitele. I když má rezidence spíš černou minulost, občas se v ní dějí i hezké věci - spousta párů si Mežihirju vybírá jako místo pro svou svatbu. A pokud zrovna neuvažujete o vdavkách, můžete, podobně jako desítky tisíc dalších lidí, letovisko přijet obdivovat. Čtyřhodinová prohlídka s průvodcem vás vyjde na přibližně tisíc korun!

 

Reportáže z Koření najdete ZDE.

Související témata:
TN.cz/vem