cesta z říma

Přivezli ostatky kardinála Berana, politického vězně i vyhnance

Téma:

Na letišti v pražských Kbelích v pátek přistál vládní speciál s ostatky pražského arcibiskupa a později kardinála Josefa Berana. Duchovnímu, který byl politickým vězněm komunistického režimu a v roce 1969 zemřel jako vyhnanec v Římě, se přímo na letišti poklonili předseda senátu Milan Štěch a ministryně obrany Karla Šlechtová.

Speciál s ostatky kardinála Josefa Berana přistál po osmnácté hodině. Beran je jediným Čechem, kterému se dostalo pocty být pohřben po boku papežů v kryptách svatopetrské baziliky v Římě. Přesto bylo jeho přáním vrátit se domů.

 

Duchovního, který byl vězněn jak nacisty, tak komunisty, se komunistický režim zbavil tím, že mu v roce 1965 umožnil vycestovat do Říma k převzetí kardinálského titulu. Nikdy mu už ale nedovolil vrátit se domů. Dokonce nesměl být doma ani pohřben.

 

 

Po desítkách let se ale splnilo kardinálovo velké přání. V okamžiku, kdy speciál s jeho ostatky dosedl na českou půdu, rozezněly se zvony po celé republice.

 

Ve svatopetrské bazilice bude natrvalo na památku kardinála zřízena pamětní deska. Ostatky kardinála Josefa Berana budou uloženy ve Svatovítské katedrále. Tam budou převezeny z Baziliky Panny Marie v areálu Strahovského kláštera.

Dominika Janochová / lud TN.cz