Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

cestování s dětmi

Pro děti platí zvláštní předpisy: Kdy mohou v letadle letět zdarma?

Dítě v letadle
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Cestování s dětmi prověří trpělivost každého rodiče. Musíte ale myslet i na to, že pro děti platí speciální předpisy - například co se autosedaček nebo dětských pojistek týče.

Jaké dokumenty dítě k cestování potřebuje, co mu zabalit a na co si dát pozor v autopůjčovnách? Nejen na tyto otázky odpovídali odborníci z Ústředního automotoklubu.


Cesta na letiště, parkování, autopůjčovny

Pokud má vaše dítě výšku do 150 centimetrů (případně pod 36 kg) a podle jednotlivých států Evropy je ve věku od 10 do 15 let, je i pro cestu ve voze taxi lepší použít dětskou sedačku. Zdaleka ne všechny taxislužby jsou ale na takové pasažéry připraveny.

 

Ve většině zemí sice není povinností v případě taxi používat autosedačky nebo podsedák, ovšem většině rodičů nejde o to, držet se předpisů, ale zajistit pro své děti maximální bezpečnost. Fakt, že vás řidič taxi odkáže, ať si usadíte dítě na kolena a připásejte se, zdaleka ne všichni akceptují.

 

Například v Praze je dostatek kvalitních taxislužeb, které požadavek na přistavení vozu s autosedačkou akceptují. Obvykle je ale nutné si takový vůz objednat s určitým předstihem.

 

Totéž platí pro autopůjčovny v místě vašeho pobytu na dovolené. Nenechejte se odbýt například delegátem v místě dovolené, že v dané jižní zemi se to tak nebere. Jednak to není zdaleka pravda, protože například v Bulharsku jsou dětské sedačky povinné.

 

 

Děti do 12 let nesmí být na předních sedadlech, v Německu je dětská sedačka povinná pro dítě do 12 let a výšky 150 cm, jinak hrozí pokuta 50 euro. V Rakousku je to do 14 let a pokuta činí 150 euro. Španělsko má povinné sedačky pro děti do 10 let, v Itálii je to do 12 let a výšky 150 cm.

 

Rada ÚAMK: Sesterský rakouský automotoklub ÖAMTC ve spolupráci s dalšími provedl kontrolu v autopůjčovnách a zjistil, že motoristé mají často stížnosti na vysoké poplatky za poskytnutí dětské sedačky. Nenechte se tedy zneužívat. Také byste měli požadovat náhradu za zjevně vadnou dětskou autosedačku.

 

Pokud míříte do zahraničí letecky, berte ohled na děti, protože pro ně je cesta únavnější. Tudíž se snažte na letiště cestovat zmíněným taxi nebo vlastním vozem. Pak je ale třeba vhodně volit i jeho parkování. A to s ohledem na cenu, ale i zajištěný odvoz mikrobusem. Například při letu z Drážďan i dalších destinací existuje pro české turisty možnost zvolit parkoviště, kde v případě letu a následné dovolené nad 10 dnů, získáte parkování zdarma. 

 

Jaké doklady musí mít dítě při cestě do zahraničí, si přečtěte na následující straně

 

mom TN.cz