Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 7. 2018
Jak je číst

Značky na stromech nejsou jen pro turisty! Toto z nich zjistíte

Značení stromů v lese - 4
Zdroj: Lesy ČR

Turistické značení, tedy jeden barevný pruh mezi dvěma bílými pruhy, zná asi každý. Také jste ale byli zvědaví, co znamenají ostatní symboly na stromech? Ne za všechny mohou lesníci!

Lesní značení pro pěší turisty, cyklisty či běžkaře je podle Lesů České republiky vůbec nejrozáshlejší a nejpropracovanější systém značení pro turisty na světě. V lese ale kromě techto značek najdete i mnoho dalších symbolů.

 

Lesníci označují trvale prostorové rozdělení lesa, aby si tím pomohli nejen při orientaci, ale také při evidenci a plánování. Hranice jsou většinou určené říčkami, potoky nebo okraji lesa, pokud je to ale nezbytné, umístí se značka i na strom. Jde o dva, zhruba 4 cm široké vodorovné pruhy umístěné nad sebou. Značení bývá poměrně husté, a tak není výjimkou, že dohlédnete od jedné značky ke druhé.

 

Dříve bývaly, a někde stále ještě jsou, značky podobného významu. Tvořily je však přímo tabulky s čísly oddělení nebo bylo číslo napsáno černou barvou na bílém obdélníku. Jak prostorová, tak turistická značení bývají obnovovaná trvalými barvami. Na stromech mohou vydržet až několik desítek let, i když lehce trpí povětrnostními vlivy nebo růstem stromů do šířky.

 

15

GALERIE: Značení stromů v lese

Zdroj: Lesy ČR

Značení stromů v lese - 6

Staré značení pro prostorové rozdělení lesa

Hodnocení:

 

V lesích také často potkáte značení určující, který strom bude nutné pokácet a který by měl naopak zůstat. Veškeré změny totiž podle Lesů ČR musí být evidovány. Stromy určené k těžbě jsou proto označené tečkami. Ty, které mají být jen seříznuté, na sobě mají obrácené písmeno "T" v místě plánovaného řezu. Naopak stromy, které mají zůstat, jsou označené křížkem.

 

Těžaři také označují určité úseky či cestu k těžbě šipkami na asfaltových cestách nebo stromech na křižovatce. Po těch ale rozhodně nedávejte, slouží opravdu jen k pracovním účelům.

 

 

Na stromy ale nekreslí značky jen samotní lesníci. Například různí měřiči využívají triangulační měřičské body. Ochránci přírody pak také vymezují území přírodní památky a rezervace, které poznáte podle výrazně červeného pruhu na obvodu kmene stromu.

 

Značení využívají i výzkumné ústavy. Zkusné a výzkumné plochy označují po obvodu bílým vodorovným proužkem, uvnitř plochy pak žlutým pruhem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Naučte se číst etikety čisticích prostředků. Ušetříte
Naučte se číst v obalech potravin: Víme, u čeho nejvíc zpozornět?

nor TN.cz
Reklama