přísná pravidla

Pro zabijačky platí nová pravidla: Takhle to teď bude s výslužkou

Pravidla pro domácí zabijačky se ode dneška mění. Začal totiž platit nový veterinární zákon. Malým zemědělcům novela přináší liberalizaci pravidel pro provádění domácích porážek a také rozšíření možností přímého prodeje jejich produkce.

Výslužku ze zabijačky si bude moci nově odnést větší okruh lidí, než tomu bylo doposud. Z jelítek, tlačenek či jitrnic se budou moci těšit i blízcí příbuzní chovatele. Až dosud zákon umožňoval konzumovat zabijačkové dobroty pouze v rámci domácnosti.

 

Legálně tak můžete obdarovat například sourozence, rodiče nebo partnery, sousedé či kamarádi ale mají i nadále smůlu. U domácích porážek skotu (narozdíl od prasat, ovcí či koz) musí nadále zůstat produkty z porážky v domácnosti chovatele.

 

 

Drobní chovatelé skotu budou moci nově na svých farmách porážet pro spotřebu ve své domácnosti kusy ve věku až do 72 měsíců. Dosud byla tato hranice 24 měsíců.

 

Novinkou také je, že před porážkou skotu a farmově chovaných jelenovitých již nebudou muset chovatelé žádat o povolení krajské veterinární správy. Bude stačit tuto událost pouze ohlásit tři dny předem.

 

Malé množství živočišných produktů (tzv. prodej ze dvora) budou zemědělci moci prodávat v některých případech také přímo do restaurací a jídelen. Možnost uplatnit produkty ze dvora se rozšiřuje na území celé ČR.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Farmář vymyslel způsob, jak mít co nejkvalitnější hovězí široko daleko. Neuvěříte, čím krávy krmí!

mom TN.cz